Aflevering 174 winter 2011 17 Winterlandschap (februari) uit 'Les Trés Riches heures du Due de Berry' door de gebroeders Van Limburg, ca. 1410 ChantillyMusée Condé). De winter van 1480/81 in de Nederlanden is een pakkende illustratie van deze onaangename periode. Er deden zich drie zware vorstperioden voor: een week aan het eind van november, een lange periode van laat in december tot in februari 1481 en twintig dagen vanaf de eerste maart. Voor de Vlaamse kust lag drie mijl drijfijs; Maas, Rijn en Schelde waren dichtgevroren. Het barre weer veroorzaakte schaarste. In januari keerde de volkswoede in Luik zich tegen de bakkers, die geen brood meer konden leveren. Het kostte levens. Ook in Gent ontstond broodschaarste. Vrolijker berichten waren er ook. In Luik reed men met geladen wagens over de Maas, Brussel stond vol sneeuwpoppen. Na deze zwaarste winter sinds mensenheugenis kon een deprimerende balans worden opgemaakt. Geschiedschrijver Jean Molinet noteerde dat ruiters te velde waren bevroren en ter plaatse gestorven; pelgrims en mensen die in het bos werkten vroren eveneens dood, kinderen lagen bevroren in hun wieg. Uit Kampen meldde men wegens de 'kolde, lange herde winter' met zijn 'starke doergaende vorst sonder ennich doyen' een abnormale sterfte onder het vee. Een reeks canons De Canon van Nederland is in september 2009 in het onderwijs ingevoerd. De leerlingen in de onderbouw maken kennis met hoofdlijnen van de Nederlandse geschiedenis door middel van vijftig vensters. De historische canons die nadien in een verbazend tempo vanuit diverse gremia zijn opgesteld en gepubliceerd richten zich op een algemeen geïnteresseerd publiek en zijn uiteraard toegespitst op de specifieke omstandigheden van hun plaats of onderwerp. Zo ook Middeleeuwen in Nederland. De geschiedenis van ons middeleeuws verleden. Het boek is de achtste uitgave in de canonreeks van Walburg Pers, waarvan de delen een gelijke indeling en vormgeving hebben, met de kenmerken van een 'formule'. Als andere canons streeft Nederland in de middeleeuwen naar evenwicht in politieke, militaire, culturele, waterstaatkundige, geografische, sociaal- economische, religieuze, agrarische en wetenschappelijke onderwerpen.

Nehalennia | 2011 | | pagina 19