m Niet alleen door de brede scope van individuele vensters, waarin 18 Aflevering 174 winter 2011 'evenementen' in verband worden gebracht met onderliggende structuren en conjuncturen, voorgeschiedenis en navolgende ontwikkeling; maar ook door nuttige kruisverwijzingen tussen verschillende vensters, zodat parallellen, biografische en andere verbanden doorheen heel het boek aan het licht komen. Zeeuwse 'afwijkingen' De Zeeuwse historische canon kwam zoals bekend tot stand dankzij bemoeienissen van een 'zware' platformgroep, de Zeeuwse Canoncommissie, met nog een keuzemogelijkheid voor de Zeeuwse bevolking zelf. De Zeeuwse Canoncommissie bestond uit vertegenwoordigers van erfgoedorganisaties uit de hele provincie, en trachtte 'geïnspireerd door de nationale canoncommissie onder leiding van Frits van Oostrom' een canon samen te stellen die recht deed aan de Zeeuwse historie. Over tien van de vijftig vensters kon de Zeeuwse bevolking zich uitspreken. Een onafhankelijke jury hakte de knopen door die voortkwamen uit deze stemronde. Het door de commissie geponeerde venster van de stormvloedkering Oosterschelde maakte bijvoorbeeld plaats voor dat van de Watersnood 1953. Daarmee veranderde overigens wel het venster maar - dankzij het 'beginsel' van de brede scope - niet de inhoud van het onderwerp waar we door het venster naar kijken. Want de Deltawerken komen in dit venster ook aan bod, alleen gaf de Zeeuwse bevolking er kennelijk de voorkeur aan zich deze waterwerken door middel van de watersnoodramp te herinneren. De Zeeuwse situatie leidde tot zowel convergenties als divergenties ten opzichte van de nationale canon. Er zijn natuurlijk raakvlakken (in evidente onderwerpen als de Opstand tegen Spanje en Michiel de Ruyter bijvoorbeeld), maar de Zeeuwse geschiedenis meandert ook langs andere wegen dan het pad van de nationale. Zo liet de Zeeuwse Canoncommissie de Zeeuwse Gouden Eeuw veel eerder beginnen dan de Hollandse, maar was Zeeland weer laat met de industrialisatie en de aanleg van kanalen en spoorwegen. Soms kenmerkt de provincie zich zelfs door tegengestelde ontwikkelingen: te denken valt dan aan de kaapvaart en 'ontstedelijking'. Gelaagdheid Als voorbeeld van zowel breedheid als gelaagdheid van vensters in de Zeeuwse canon, zowel wat betreft individuele opbouw ais qua samenhang, kunnen de vensters 9, Slot Moermond Renesse en 11, Hellenburg Baarland worden genoemd. Die vensters gaan over kastelen, als we op de titel afgaan. Dat klopt, maar ze gaan óók over Zeeuwse adelsgeslachten en een bijzonder roerige periode uit het Zeeuws middeleeuws verleden, namelijk het conflict tussen Holland en Vlaanderen over Zeeland Bewestenschelde, Midden- Zeeland zouden we nu zeggen. Door zo'n venster kun je op een min of meer plezierige manier óók nog kijken naar de gelaagdheid van de geschiedbeoefening zelf. Hoe zagen oudere historieschrijvers een bepaalde gebeurtenis? In venster 11 staat behalve de Hellenburg de Slag van Baarland in 1295 centraal. Na een Vlaamse invasie in 1290, met steun van de Zeeuwse edelen, volgde in 1295 een nieuwe. Nu stonden de Zeeuwse edelen veelal

Nehalennia | 2011 | | pagina 20