Aflevering 174 winter 2011 19 aan Hollandse zijde. De Vlamingen kwamen met een invasievloot naar Baarland en staken het dorp in brand. Toen ze een Zeeuwse strijdmacht zagen oprukken trokken ze zich terug naar de schepen. Ze werden echter door de Zeeuwse troepen ingehaald. De nu volgende, weinig verheffende episode wordt in fraaie bewoordingen verteld in het tweede deel van de Geschiedenis des vaderlands uit 1833 van onze nationale romanticus Willem Bilderdijk, en aangehaald in venster 11 van het Zeeuwse-canonboek: 'De slachting was wel niet groot, want er bleven niet veel meer dan 200 Vlamingen op het veld liggen, maar meer dan 1000 man verdronken, of smoorden al vluchtende in 't slijk, ook wierden er gevangenen gemaakt. Deze werden gerantsoeneert, voorzoo verr'zij rijk waren; en de arme werden naakt uitgeschud (het geen het gebruik van die tijden was) en zoo, op Floris bevel, naar Vlaanderen te rug gezonden. Een zware storm die er opstond, joeg vele der Vlaamsche schepen van hunne ankers, en een van die, wel Willem Bilderdijk bemand als het was, naar de Hollandsche kust, en daar werd het bemachtigd. 1756-1831), portret - Daarop week het Vlaamsche leger en ontbond zich, en Graaf Wijt eindigde door Charles Howard zijn veldtocht, met hartzeer. Hodges. Dat naakt uitschudden was inderdaad gewoonte bij wie geen losgeld kon betalen. Bij een vorig groot Vlaams debacle, de Slag bij Westkapelle in 1253, werden de overlevende Vlamingen ook in adamskostuum op hun schepen gezet. Thuis in Vlaanderen moesten ze zich in groene-erwtenranken hullen om hun schande te bedekken. Canons als mozaïek Canons verwijzen ook naar, en beïnvloeden elkaar. Het is een aardige exercitie om verschillende canons naast elkaar te leggen en te zien waar dit het geval is. Zo is Edzard Cirksena (venster 48 in de middeleeuwse canon) uiteraard ook aanwezig in de Friese canon, hebben de 'Stormvloeden en bedijkingen; ontstaan van de Zuiderzee' van middeleeuwenvenster 15 een pendant in het venster over de verdronken stad Reimerswaal in de Zeeuwse canon (25), en biedt 'Karei de Grote en volgende keizers' (middeleeuwenvenster 8) een nadere en andere belichting van de Karei uit de nationale canon. Met elkaar vormen de verschillende canons een mozaïek van samenhangende nationale, regionale en plaatselijke geschiedenissen: een ontdekkingsreis die al 'om de hoek' kan beginnen. (De)selecteren In de paar eeuwen vóór de digitale revolutie maakten we encyclopedieën om kennis over 'alles' en over talloze deelonderwerpen en disciplines te vergaren, zodat deze kennis makkelijker toegankelijk werd, beschikbaar. De digitale revolutie zorgde uiteindelijk voor een beschikbaarheid die niet meer te verwerken is: een lawine van data die nooit ophoudt. Een canon dient zowel het doel van de aloude encyclopedie, als een tegengesteld oogmerk: uit het uitpuilende pakhuis van beschikbare gegevens worden zaken genomen die een ordelijk ingerichte etalage vullen.

Nehalennia | 2011 | | pagina 21