Over boeken 'Definitieve geschiedenis' van Biervliet tot 1970 Vorig jaar oktober verscheen Biervliet tussen eb en over vloed, een werk over de veelbewogen geschiedenis van Biervliet, één van de oudste kernen binnen de gemeente Terneuzen. Het beschrijft de geschiedenis die strekt van de eerste tekenen van een dorpsgemeenschap in de middeleeuwen onder Vlaamse invloed, vervolgens vanaf 1573, toen Biervliet een Staatse geuzenvesting werd, tot 1970, het jaar van de gemeentelijke herindeling. Het boek geeft niet alleen een beeld van de politieke en economische ontwikkelingen, maar ook van de mensen die er vorm aan gaven, onder andere de welbekende Willem Beukelszoon, die als veertiende-eeuwse vissersman het haringkaken zou hebben uitgevonden. Twee auteurs tekenden voor het schrijven van de geschiedenis van Biervliet: de Vlaamse mediëviste Barbara Van den Bossche, die de Vlaamse periode voor haar rekening nam en Rinus Willemsen uit Biervliet zelf, onderwijsman en een groot kenner van de streekgeschiedenis, die de periode vanaf 1573, toen de Watergeuzen op het toneel verschenen, beschrijft. De geschiedenis eindigt in 1970, het jaar van de gemeentelijke herindeling. De beide delen sluiten naadloos op elkaar aan; er is geen sprake van een stijlbreuk. Enkele tientallen jaren van onderzoek gingen aan het schrijven vooraf. Veel bronnen zijn geraadpleegd en dat resulteerde in honderden voetnoten. Alle beschreven feiten zijn nauwkeurig geverifieerd en verantwoord. In de lopende tekst zijn in aparte kaders interessante stukjes met specifieke informatie over bepaalde onderwerpen opgenomen, zoals de integrale tekst van privileges, verklaringen van begrippen als erfpacht/tijdpacht, maten en gewichten en citaten. Ook anekdotes verlevendigen op deze manier de tekst. De oudste vermelding van Biervliet werd aangetroffen in een charter van 984, waarin sprake was van de Fluvium Beverna. Hierbij moeten we niet denken aan een brede stroom, maar slechts een inbraakgeul, Beverna genaamd. Waarschijnlijk werd langs deze waterloop de bewoning geconcentreerd, want ruim honderd jaar later (1075) vinden we de vermelding Bierfletum terug. Deze nederzetting, die in de loop van de twaalfde eeuw een stedelijk karakter verwierf (ook Bierflieta, Birulit, Biruelietgeheten), was gelegen op grond van het domein van de graaf van Vlaanderen, in de buurt van één van de kreken die in noordoostelijke richting naar de Honte liep. Het toponiem 'Biervliet' heeft het achtervoegsel 'vliet', wat duidt op een Aflevering 174 winter 2011

Nehalennia | 2011 | | pagina 23