m 30 m Aflevering 174 winter 2011 In memoriam Nienke Bakker Afgelopen zomer overleed op hoge leeftijd Nienke Bakker. In de vorige aflevering van Nehalennia maakten we daar al melding van. Mw Bakker vestigde zich na haar wetenschappelijke loopbaan bij het Woordenboek der Nederlandse Taal, het WNT, Leiden, in het prachtige en rustieke stadje Veere. Na haar universitaire studie promoveerde ze op de Brugse dichter- priester Guido Gezelle. En die band met hem zou ze blijven houden. Was het daarom dat ze naar Zeeland verhuisde? Dicht bij Brugge? Rond 1980 was de drijvende motor achter de Zeeuwse dialectvereniging mw. E. J. van den Broecke-de Man, die aan de Vlissingse Boulevard De Ruyter woonde. Daar was ook het secretariaat van onze vereniging. Mw. Van den Broecke was in die tijd bezig met de regioboeken. Per streek verscheen ieder jaar een regioboek. Ze was begonnen met West Zeeuws-Vlaanderen. De woordenschat werd thematisch per streek beschreven. Mw. Van den Broecke nodigde daarvoor de dialectsprekers bij haar in haar flat uit. Aan de Boulevard. Zo groeiden de regioboeken. Van het gebruiksmateriaal werden vragenlijsten samengesteld, die over heel de provincie werden verstuurd. De lijsten werden door mw. Van den Broecke opgesteld en uitgewerkt. Een zeer tijdrovend karwei. Op dat moment komt ze in contact met mw. dr. Nienke Bakker uit Veere. Door haar jarenlange werk bij het WNT was het verzamelen van de binnengekomen woorden, het verwerken ervan en het opstellen van vragenlijsten, gesneden koek voor haar. Mw. Bakkers eerste bijdrage vinden we terug in Nehalennia afl. 36 (1980). Ze bespreekt daar twee studies: één van de heer De Regt met als titel 'Mien jae is jae en mien nêê is nêê'. Over dit werkstuk is ze zeer lovend, maar over het werk van de heer A. J. van Klinken uit Koewacht, die een woordenlijst opvoert van die plaats, is ze minder te spreken. Hier ontbreken de bronnen van de zegspersonen. Met deze opmerking laat mw. Bakker zien waar ze voor staat: gedegen onderzoek en verantwoording ervan. Eens per maand reisde mw. Bakker van Veere naar Vlissingen om de binnengekomen vragenlijsten op te halen. Mw. Van den Broecke had dan een vragenlijstje voor haar regioboeken opgesteld en samen werden die vragen doorgenomen. Mw. Bakker vertrok naar Veere met de vragenlijsten. Die werden thuis bestudeerd. Twee maanden daarna, als alle lijsten binnen moesten zijn voor de 'deadline' begon mw. Bakker op haar typemachine aan de verwerking. Eerst de lijsten op regio, dan op plaats leggen. Vervolgens de antwoorden uittikken. Wanneer er toch fouten in de verslaggeving slopen, werden die met witte correctielak weggepoetst, soms werden halve bladzijden doorgeknipt en een regel ertussen geplakt. Ook gebeurde het, dat in de marge aanvullingen kwamen. Van onduidelijke antwoorden werden vragen voor de volgende vragenlijst gemaakt. Als dan alles in orde was, bracht ze de antwoorden naar de post, bestemd voor mw. Koos Oele-Leijs in Kapelle, die destijds alle Nehalennia's uittikte. Als er iets onduidelijk was, nam Koos Nienke Bakker voor de Guido-Gezellekast in Leiden telefonisch contact op met mw. Bakker en zo kwam het goede antwoord foto N. Meijer-Krul op de juiste plaats terecht. Mw. Oele zat meestal een week aan dit werk te

Nehalennia | 2011 | | pagina 32