Aflevering 174 winter 2011 tikken. Daarna nam haar man Bas het manuscript mee naar de drukker in de buurt. Bas leverde de teksten en de illustraties af en een week later kwamen de drukproeven binnen. Mw. Bakker heeft dit werk vier keer per jaar, vijftien jaar lang gedaan. Woordenboeken maken was haar werk en haar hobby. In de zomer van 1996 laat ze de trouwe lezers/essen van Nehalennia weten dat ze ermee gaat stoppen. Mw. Van den Broecke was op ruim 97 jarige leeftijd met 'pensioen' gegaan. Nienke neemt nu ook afscheid. Inderdaad Nienke. Eerst ondertekende zij de verwerking van de vragenlijsten met haar initialen N.B.; de laatste jaren met Nienke Bakker. Waarom? De resultaten van haar vragenlijsten waren dienstbaar geweest voor de regioboeken. Deze reeks was klaar. En drs. Martin Adler was volop bezig met een Supplement op het Zeeuws Woordenboek van Rika Ghijsen (1964). Dat Supplement zou alle antwoorden vanaf 1964 tot 1 januari 1996 bevatten. In haar afscheidswoord biedt ze de dialectvereniging aan dat men in de toekomst altijd een beroep op haar kan doen. Regelmatig verschijnt ze daarna op de avondvergadering van het Supplement in het Middelburgse pand 's Hertogenbosch aan de Vlasmarkt. Het was de aanvulling op het bekende standaardwerk van Rika Ghijsen, waarvoor ze immers jarenlang de bouwstenen had aangedragen. Kort daarna biedt de Zeeuwse Dialectvereniging haar het erelidmaatschap aan. Dubbel en dwars verdiend. Wat Nienke niet zegt in haar laatste bericht is, dat ze bezig is met een gedetailleerde studie over Guido Gezelle. In 1998 verschijnt van haar hand: Gezelle's Woordentas. De handige kneepjes van het opstellen van de vragenlijsten en de verwerking ervan, heeft ze kort na haar afscheid aan mij verteld. Ik werkte toen al met een computer, wat een geweldige vooruitgang was. Met respect voor haar grote inzet, doorzettingsvermogen en vooral de vriendelijke omgang, gedenken we deze vrouw, die ontzettend veel voor het Zeeuws dialect heeft betekend. Rinus Willemsen

Nehalennia | 2011 | | pagina 33