5> m 4 m Aflevering 174 winter 2011 1580 komt wel een betaling voor aan Guyot voor het drukken van sekere placaten Hij zal ook voor het stadsbestuur plakkaten en ordonnanties hebben gedrukt, want hij ontvangt het drukloon tot 20 september 1583. Hij is dan al naar Londen vertrokken, waar hij eerder, omstreeks 1568, met zijn familie heeft gewoond. Hij vestigt zich in de wijk Criple Gate Warden Without als 'een lettre maker for printers'. Later zien we hem terug als drukker in Rotterdam waar hij in 1610 overlijdt. Ondertussen was ook aan Richard Schilders gevraagd om zich als drukker in Middelburg te vestigen. Naar de redenen om met twee kandidaten tegelijk afspraken te maken kan men alleen maar gissen. In 1580 zijn ze samen in Middelburg aan het werk. Schilders in Londen Richard Schilders werd omstreeks 1538 geboren in Edingen (Enghien), even ten zuiden van Brussel in de provincie Henegouwen. Zijn geboorteplaats kennen we uit een inschrijving in een register van de stad Londen uit 1571 en zijn geboortejaar is bij benadering bekend uit een verzoekschrift uit 1618, waarin hij zelf aangeeft tachtig jaar te zijn. Mogelijk is de nederlaag van het protestantse leger onder Johan van Marnix bij Austruweel ook voor hem de directe aanleiding geweest om uit Edingen te vluchten. Zijn geboorteplaats lag juist in het centrum van de godsdienstige beroerten. Met de grote stroom vluchtelingen mee zal hij vanuit Nieuwpoort naar Yarmouth zijn overgestoken. In de vasten van het jaar 1567 komt hij in Engeland aan en gaat via Norwich naar Londen. Zijn vrouw Trokijn volgt hem een jaar later (Pasen 1568). Over zijn leven in Edingen is niets bekend. De familienaam Schilders komt daar in die tijd wel regelmatig voor. De doop- en trouwregisters zijn echter net te recent om Richard of zijn huwelijk daarin vermeld te vinden. We zouden kunnen veronderstellen dat hij daar is getrouwd met Trokyn, eveneens uit Edingen afkomstig. Misschien hadden ze ook al kinderen voordat ze naar Engeland zijn gevlucht. In de doopregisters van de Austin Friars - hun kerkelijke gemeente in Londen - zijn geen kinderen van hen ingeschreven, terwijl ze later in Middelburg minstens twee zoons, Abraham en Isaac, hebben. Het is aantrekkelijk om te veronderstellen dat Schilders ook voor zijn vlucht als drukker werkzaam was. Dertig jaar oud zal hij in ieder geval een ambacht hebben uitgeoefend en in Londen gaat hij al meteen in een drukkerij aan het werk. Maar voor deze veronderstelling kunnen geen bewijzen worden aangedragen en er zijn ook geen aanwijzingen dat er in die tijd een drukkerij was in Edingen. In de vasten van het jaar 1567, komt Schilders dus in Londen aan. Hij wordt ingeschreven als een vluchteling uit Enghien in Henegouwen. Zoals we al zagen is er geen directe aanleiding om te veronderstellen dat Schilders ook voor zijn vlucht drukker was. Toch wordt hij al op 3 mei 1568 toegelaten als broeder van de Stationers Company, het boekdrukkersgilde. Deze datum wordt belangrijker als we zien dat kort tevoren, namelijk met Pasen van datzelfde jaar, zijn vrouw Trokyn zich bij hem heeft gevoegd. Zij kan dan, minder haastig gevlucht, zijn gereedschap, als letters, initialen en vignetten

Nehalennia | 2011 | | pagina 6