Over boeken Aflevering 171 voorjaar 2011 Stae m'n bovenmusse goed? Kees de Ridder en Wendy Marteijn-Hulsteijn, Stae m'n bovenmusse goed? Arnemuidse vrouwen in klederdracht (Arnemuiden 2010, uitgave in eigen beheer, boekverzorging en druk ADZ te Vlissingen), 160 blz., ISBN 978-90- 816289-1-4, 24,95. Mevrouw Meerman- Schroeuers (foto uit het besproken boek Zoals bekend is in Arnemuiden de grootste concentratie van vrouwen in streekdracht in Zeeland te vinden. Maar aangezien de jongste draagsters inmiddels begin zeventig zijn, zal dit levend erfgoed binnen enkele jaren vrijwel tot het verleden behoren. Het was daarom een goede gedachte van Wendy Marteijn-Hulsteijn om portretfoto's van zoveel mogelijk Arnemuidse vrouwen in dracht te maken. Haar fraaie foto's zijn inmiddels diverse malen tentoongesteld. Wendy's plaatsgenoot Kees de Ridder, werkzaam bij het Zeeuws Archief, vatte vervolgens het plan op om de gefotografeerde vrouwen hun levensverhaal te laten vertellen. De afgelopen jaren bezocht hij de dames en interviewde ze. Het resultaat werd door Wendy en Kees gebundeld in het boek Stae m 'n bovenmusse goed? Arnemuidse vrouwen in klederdrachtdat op 12 november 2010 tijdens een zeer druk bezochte bijeenkomst, waarbij een groot aantal geportretteerde dames aanwezig was, in het voormalige stadhuis van Arnemuiden (thans museum) werd gepresenteerd. Dat het werk van de samenstellers een race tegen de klok is blijkt uit het feit dat van de 30 in het boek opgenomen vrouwen er inmiddels vijf zijn overleden. De samenstellers van Stae m 'n bovenmusse goed? hebben zich laten inspireren door het boek ...en m'n zuster die heet Kee (2001). Hierin zijn interviews van journalist en auteur Kees Slager met Borselse vrouwen in streekdracht opgenomen, alsmede portretten van de geïnterviewde dames door de Middelburgse fotograaf Ruden Riemens. De meerwaarde van het boek van De Ridder en Marteijn is gelegen in het feit dat het hier niet vrouwen uit één bejaardenhuis betreft (zoals bij Slager en Riemens), maar vrouwen uit één dorp (zoals we Arnemuiden maar zullen noemen, hoewel het plaatsje in 1574 stadsrechten kreeg) en dat het boek voorzien is van een gedegen analyse als slotbeschouwing, die alle verhalen in perspectief plaatst.

Nehalennia | 2011 | | pagina 30