m Aflevering 172 zomer 2011 J> prijs. De Nederlanders waren er erg vroeg bij, want de staat Wisconsin was nog maar een paar jaar oud toen zij er aankwamen en vruchtbaar land aankochten. Zij waren dus echte pioniers. Zeeuwen en Geldersen De eerste Oostburgers bestonden uit een groep van zes families, Zeeuwen en Geldersen. Zij arriveerden in 1846, kozen een plek aan een oude Indianenweg en begonnen het bos te kappen. Van het hout bouwden ze de eerste huizen (eigenlijk blokhutten), die ze inrichtten met zelfgemaakte meubels. Goederen, levensmiddelen en post kwamen vanuit Sheboygan - toen nog een klein plaatsje, maar wel met een haventje. Vervolgens namen ze de aangekochte grond in bezit, begonnen die in cultuur te brengen en zaaiden het zaaigoed in. Alles natuurlijk onder primitieve omstandigheden. Een half jaar later arriveerden nieuwe emigranten. Ze waren na hun aankomst in New York doorgereisd naar een aantal nieuwe Nederlandse nederzettingen in Michigan (hier lagen plaatsjes als Holland, Zeeland, Friesland, Groningen e.d.). Vandaar trokken ze per boot over het meer naar Sheboygan en vervolgens naar Oostburg. In de jaren daarna kwamen er geleidelijk steeds nieuwe emigranten. Tot hen behoorde de familie De Witt, die een belangrijke plaats in Oostburg zou gaan innemen (omdat ze eerder de pokken hadden gehad mochten zij aanvankelijk niet de nederzetting in!). Met hen emigreerden Susanne Eernisse mee en haar ouders - afkomstig uit Cadzand. Susanna huwde in 1854 met Peter Daane uit Westkapelle, die van alle pioniers ongetwijfeld het meeste voor Oostburg gedaan heeft. Typische 'western'- architectuur en een Nederlandse naam.

Nehalennia | 2011 | | pagina 10