m 50 Aflevering 172 zomer 2011 eens een echte knijpkat mogen aanschouwen in het Philips Museum in Eindhoven en nu dus op een foto in de Nehalennia." Ook uit Oostburg kwam het volgende bericht van D.H. Borgers binnen: "De oplossing uit Nehalennia 170 is een z.g. knijpkat. Ik herinner mij deze uit de oorlogsjaren 40-45, toen deze vrij gangbaar waren. Ik woonde toen in Utrecht en ik weet dat ze vooral gebruikt werden wanneer je 's avonds na zonsondergang de straat op ging, op bezoek of naar huis. Vensters van huizen moesten verduisterd zijn en straatverlichting brandde niet i.v.m. luchtaanvallen. Het kon dus aardedonker zijn. Bovenop is de handel te zien, die ingedrukt werd en terugveerde, waardoor een dynamo werd aangedreven, die dan weer stroom leverde voor een lampje, dat rechts te zien is. Volgens mij was Philips de producent. Uit Kortgene kwam een leuke reactie van Kees van Damme. "Op Eerste Kerstdag zag ik op de tv in de film 'De Hongerwinter' plotseling een voorwerp verschijnen dat ik onmiddellijk herkende als een knijpkat. Tegelijkertijd schoot een flits door me heen en ging ik als het ware terug naar het verleden, naar de oorlogsjaren. Ik hoorde mijn moeder nog zeggen: Kees, wil je de kolenkit even gae vuile in de schure? En neem de knietkaptte mè mee, want 't is buuten aerdedonker." Bij de laatste redactievergadering trokken we uit de reacties die binnenkwamen de naam van Maaike M. de Wolf-Mol uit Biggekerke. Ze geeft de goede naam en de werking nauwkeurig door. Ze noemt de handel en "Je kon dae dan op drukke en oe gauwer of je dat dee, oe meer licht da je kreeg. Dat ieuw wè leven, 't Lampje zat onder dat bolle glasje. Dat sloot mee 'n bajenetslutieng, want batterieën zaete d'r nie in." Gefeliciteerd, Maaike! De boekenbon van 20,00 komt eraan. Foto Teun Rosmolen DE NIEUWE KIEKPLAETE De nieuwe Kiekplaete zal voor veel lezers van ons blad geen probleem zijn. Graag uw antwoord naar het secretariaat: Boterzandestraat 15, 4521 AS in Biervliet.

Nehalennia | 2011 | | pagina 52