m io m Aflevering 178 winter 2012 Oude Zak 43 in Brugge, eertijds het adres van de jonge Van Altena (foto auteur). de Van Altena's omstreeks 1830 weten we niet. Of was er toch een meer persoonlijke reden, zoals we straks zullen zien? In elk geval vestigt zich rond dit jaar de jonge heelmeester Cornelis Gerardus van Altena en zijn vrouw Maria Pauline Vialars (Velaar) in Biervliet. Hij was geboren, volgens het Biervliets bevolkingsregister, te Kattendijke in de buurt van Goes in 1803. Gegevens uit Sheboygan vermelden echter dat zijn wieg in Amsterdam stond en dat hij daar was geboren op 24 augustus 1802.3 Zijn vrouw, Maria Paulina Vialars, zag het levenslicht in de buurt van Parijs op 1 november 1806. Zij was de dochter van dokter Vialars, de directeur-opleider van de medische studenten in Oostende en zelf ook arts. Daar begon de romance tussen Cornelis en Maria. Zij werd vervolgens geschaakt door de jonge student en ze vertrokken noordwaarts. In Utrecht trouwden ze bij zijn vader, die daar dominee was.4 Niet alleen was er verschil in leeftijd en afkomst, maar ook in geloof. Cornelis was protestant en zij was katholiek. Hun eerste kind, Louis Anthonie Emile werd, weer volgens het eerder genoemde register, in het revolutiejaar 1830 te Nieuwpoort geboren en protestant gedoopt.5 Beide ouders waren in Biervliet aanwezig bij de doop van Robertus Henricus Johannes, geboren 18 december 1830 en hervormd gedoopt op 9 januari 1831.6 Een jaar later kwam Henriëtte Marianne Anthoinette ook in Biervliet ter wereld en zij werd katholiek gedoopt in zoals gebruikelijk was, IJzendijke. Het jaar daarop (1833) werd Wilhelmus Eduard Cornelis in Biervliet geboren en die werd weer protestant gedoopt. Om en om dus waren de kinderen in twee verschillende kerken ten doop gehouden. Eugenia Johanna Christina (1838) (RK) overleed na 15 maanden. Eugenia Theodora Johanna (1836) ontving op haar beurt volgens verwachting het katholieke doopsel, onder de doopnamen Eugenia Johanna Christina. Zo schreef de pastoor haar in, anders dan op het gemeentehuis! Amelia Sophia Paulina (1840) werd ruim twee jaar oud en vonden we niet in de doopboeken terug. Amelia Mathilde Alexandra (1840) werd katholiek. Tenslotte Robertis Henricus Gerardus: hij werd protestants gedoopt in 1841 en overleed op 27 februari 1842. Zijn naamgenoot werd in 1843 geboren en protestants gedoopt In 1845 kwam Maria Paulina Gerardus (1847) en tenslotte Johannes George Nicolaas in 1847. Zowel Maria als Johannes werd protestants gedoopt in Biervliet in afwezigheid van de moeder. Bij de IJzendijkse doop van Henrietta (1832) was koster-organist Johannes Franciscus Dellaert peter; bij Eugenia in 1836 tekende Julia Vialars voor meter. Na de geboorte van Johannes (1847) was het gezin volledig met twaalf kinderen, van wie er al vier jong stierven. In Biervliet zal dit gezin van gemengde religie en zeker door de verschillende dopen, in die dagen wel heel vreemd zijn ervaren. Gemengde huwelijken kwamen bijna niet voor. En dan de doopsels van de kinderen. Bijna niet te bevatten. Zeker niet toen Henrietta Marianne Anthoinette die katholiek gedoopt was, op 28

Nehalennia | 2012 | | pagina 12