Het stadhuis van Niet meer onder kerktijd Biervliet omstreeks Zoals we eerder zagen, was Van Altena lid van de hervormde kerk in 1900. Biervliet. Net als burgemeester-notaris Daniël Baert. Deze laatste was een oude, formele man. Hij woonde in een statig huis aan de Markt. Tot op hoge leeftijd, tot zijn dood in 1839, zou hij beide gecombineerde ambten vervullen. Beide mannen troffen elkaar blijkbaar niet alleen in het gemeentehuis, maar ook in de kerk. Begin 1837 waren blijkbaar de onderlinge verhoudingen niet zo best, want Baert doet in de gemeenteraad zijn beklag over het gedrag van zijn gemeentesecretaris Van Altena. Onder kerktijd schuift namelijk de secretaris stiekem ambtelijke stukken door om te ondertekenen en dat wil burgemeester Baert in het vervolg niet meer. Bovendien zal eerst de burgemeester de stukken tekenen en dan pas de secretaris. Tenslotte stelt Baert hij in het vervolg geen stukken meer ter ondertekening op zondag zal accepteren, tenzij het echt heel dringend is. Kunnen we het ons voorstellen, dat de notabelen van Biervliet onder de preekstoel zaken deden? Dat een groot deel van de gemeente dat zag, want zij zaten in de zogenaamde magistraatsbank, voor in de 'tuun' van de kerk.11 In elk geval maakt dit voorval duidelijk dat onze secretaris de zondagsrust niet zo streng naleefde. En dan nog wel te bedenken dat hij de zoon was van dominee Robbertus Henricus, die omstreeks 1800 in Kattendijke stond en in 1811 in Domburg. Inderdaad twee gemeenten die redelijk vrijzinnig bekend stonden. Trouwens, binnen het Biervlietse kerkbestuur zoeken we tevergeefs Van 12 Aflevering 178 winter 2012 Secretaris op het gemeentehuis Op woensdag 1 april 1835 vindt op het stadshuis van Biervliet de benoeming plaats van Cornells Gerardus van Altena tot gemeentesecretaris. In dezelfde vergadering legt hij de eed af. Hij is de opvolger van Johannes Joos de Bats. Andere kandidaten voor deze functie worden niet vermeld. Op 24 april is zijn eerste vergadering. Burgemeester is in die tijd de oudere Daniël Baert, een man die al vele jaren voorzitter van de gemeenteraad was. Bovendien was hij al jarenlang notaris van een tamelijk klein kantoor en griffier ontvanger van diverse polders. Met de jonge energieke secretaris kon hij het prima vinden. Hij stierf in 1839 en werd opgevolgd door Cornells Jacob Cornelis, een boerenbestuurder die ook al op leeftijd was. Cornelis treedt terug in 1844 en is dan 59 jaar oud. Hij sterft in 1852. Van Altena's sociale instelling kwam al kort na zijn aantreden duidelijk naar voren. Op 29 november 1836 raasde een zware storm over Biervliet en omgeving. Om de nood te lenigen werd een algemene collecte gehouden die onder leiding stond van vier heren, waaronder secretaris Van Altena.10

Nehalennia | 2012 | | pagina 14