m dokter Van Altena genees-, heel- en verloskundige hulp tijdens de overtocht 18 Aflevering 178 winter 2012 naar New York aanbood. Wie belangstelling had, kon een briefje schrijven onder de letters A. B. naar de heer L. A. E. van Altena, boekhandelaar in Biervliet. Met die persoon wordt ongetwijfeld de oudste zoon Louis Anthonie Emile bedoeld; student medicijnen. Hier komt dus de zakelijk ingestelde Van Altena om de hoek kijken! We weten van de geneeskundige verzorging aan boord. De vrouw van Abraham Monteba kreeg onderweg cholera en bezweek aan die ziekte. Ze kreeg een zeemansgraf. Jaren later meldde een nazaat van het slachtoffer dat dokter Van Altena medische bijstand had verzorgd en dat hij daarna met de familie Monteba vriendschappelijk contact bleef houden, ook toen ze zich in Cedar Grove vestigden. 'All the Monteba's became very close friends', aldus de nazaat aan Rini van Altena.23 Het vertrek We kijken even mee over de schouder van ds Izaak de Waal, wanneer hij in het lidmatenboek de administratie bijwerkt. We weten niet of hij dat wekelijks doet, of precies op de dag dat de lidmaten bij hem in de pastorie afscheid kwamen nemen. Gelukkig staan er data achter de namen van de afscheid nemende lidmaten. Jacobus Moerdijk en zijn vrouw werden uitgeschreven op 10 juni 1849 evenals Gerard Boeije; een week later Willem de Visser, Elisabeth Krocké, Pieternella Magdalena Moerdijk en Janneke de Visser: de mensen die we eerder bij het hoofdstuk Afscheiding noemden en die zich blijkbaar formeel niet hadden afgescheiden. Op 1 augustus 1849 lezen we in het lidmatenboek het vertrek van Cornelis Gerardus van Altena, Louis Anthonie Emile van Altena, Henriëtta Marianne Anthoinette, Suzanna Helena van Blankenberg met haar man Francies de Wilde en touwslager Johannes Batenburg. Bij Emile wordt deze datum doorgehaald en veranderd in 1850. Volledigheidshalve zij vermeld dat op 1 april 1849 kleermaker Adriaan Deminent en zijn vrouw Janneke Jansen Verplanke werden uitgeschreven en ook die richting opgingen.24 Over het vertrek van de burgemeester uit Biervliet weten we weinig. Voer Van Altena met vrouw en zeven kinderen uit de Biervlietse haven of die van Kapitalen Dam aan de Braakman? Was het afscheid overdag of 's nachts? Vast staat, dat de oudste zoon Louis in Nederland bleef om zijn studie medicijnen af te ronden en dat hij een paar jaar later de oversteek waagde. In elk geval bracht een Biervlietse schipper het gezin naar Rotterdam, waar ze aan boord gingen van de 400 ton metende bark 'Rose Standish', die onder bevel stond van kapitein J. N. Magna. Op 13 september bereikte dit schip de haven van New York.25 Na zijn aankomst vestigt Van Altena zich in Cleveland. Al heel snel neemt hij contact op met de plaatselijke Nederlandstalige krant en op zijn voorstel komt er in het weekblad een vaste rubriek voor Landbouw en Veeteelt. Van Altena vult deze rubriek met talrijke goed leesbare voorlichtingsartikelen over veeteelt, landbouw en bedrijfsvoering Het is in deze tijd, dat hij erelid wordt van de Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, gevestigd in Haarlem, opgericht in 1846.26 In 1852 verlaat hij Cleveland en vestigt hij zich in Wisconsin, waar de prille kolonie Nederlanders groot gebrek heeft aan een dorpsarts. Na vijf jaar vertrekt hij naar Milwaukee en zet daar een nieuwe praktijk op. Deze

Nehalennia | 2012 | | pagina 20