verhuizing naar Milwaukee is vast ingegeven door gebrek aan markt voor zijn dokterspraktijk, iets wat hij al eerder had meegemaakt in Biervliet, Hij kon blijkbaar in Cedar Grove geen nevenfunctie(s) vinden. Bovendien stond Milwaukee bekend als een katholieke stad en daar zou hij met zijn gemengd huwelijk vast en zeker meer bestaansmogelijkheden vinden. Ook hier werd hij maatschappelijk zeer actief. Op 26 november 1859 zit hij een vergadering voor, die hij hoogst waarschijnlijk zelf heeft uitgeschreven, met het doel een vereniging op te richten in de geest van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen.27 Intussen staat zijn oudste zoon. Louis, geboren in 1829, zijn vader ter zijde. Louis volgde de lagere en middelbare school in Zeeland, waarna hij vertrekt naar Utrecht om daar medicijnen te studeren. Hij vervolgt zijn studie in Cleveland, Ohio, waar het gezin zich naar de overtocht vestigde (1849- 1852). Vandaar naar Cedar Grove, Wisconsin, waarna hij zijn eigen praktijk opzet als zijn vader naar Milwaukee is vertrokken.28 Bij zijn vertrek uit Wisconsin zegt Van Altena dat hij genoodzaakt is te vertrekken, omdat er een te kleine patiëntenkring is, die bovendien nog slecht betaalt ook. Het is voorjaar 1857 als hij zijn vertrek naar Milwaukee aankondigt. Aanstaande patiënten waarschuwt hij alvast via deze advertentie in de krant: in het vervolg contante betaling! En verder: waardeer dat je een arts in je midden hebt door 'hem niet langer zijn zoo zuur verdiend loon te onthouden'.29 Van Altena stierf op 14 december 1875 in Milwaukee, zijn vrouw was daar al overleden op 30 januari 1873. Drie generaties Van Altena's zoon Louis, geboren op 20 september 1829, kwam in 1851 na zijn voltooide medicijnenstudie naar Amerika. Hij overleed in Cedar Grove op 10 juni 1914 aan een hartkwaal. Louis Abraham van Altena Jr., kleinzoon, werd in Sheboygan geboren op 21 maart 1871 en overleed in Cedar Grove op 7 juni 1950. Ook hij was medicus. Deze drie generaties medici waren zeer capabele geneesheren met een wetenschappelijk visie, die werkten volgens progressieve methodes. Ze hadden een humanitaire instelling en waren actief op breed gebied van het medisch spectrum. Ter ere van hen is in Cedar Grove een laan naar hen genoemd: Van Altena Ave. Samenvatting Omstreeks 1845 emigreerden veel Zeeuwen naar Noord-Amerika. Sommigen vertrokken om religieuze, andere om economische redenen. Uit Biervliet vertrok met zijn gezin de dorpsarts Cornelis Gerardus van Altena, die ook enige administratieve baantjes had bekleed en eerst gemeentesecretaris en later burgemeester van zijn woonplaats was geworden. In tal van beslissingen op het stadhuis had hij zich een sociaal bewogen mens getoond. Hij was een goed bestuurder, maar met die kennis kon hij niet aan de slag in Amerika. Hij en zijn nageslacht wisten in Cedar Grove en omgeving bloeiende medische praktijken op te bouwen. Aflevering 178 winter 2012 Met dank aan: Mary Risseeuw, She boy an County Historical Research Center, Sheboygan; dr. Hans Krabbendam, Rooselt Study Center, Middelburg.

Nehalennia | 2012 | | pagina 21