Aflevering 178 winter 2012 25 De kerktoren van Ouddorp foto auteur). De burgemeester van Ouddorp ontvangt in de zomer van 1945 een schrijven van de Directeur Gemeentewerken van Groningen, gedateerd 25 juli 1945, waarin deze meedeelt 'dat in bij de opslagplaats van den dienst onder mijn beheer een aantal klokken, afkomstig uit verschillende streken van ons land, aanwezig is'. Ook de klok van Ouddorp, nu gemerkt 11C59P, is er bij. Op 10 november 1945 wordt die samen met 42 andere klokken naar het terrein van een kaarsenfabriek in Gouda verscheept. Het hoofd van de Kunstbescherming laat weten, mocht de klok weer terug komen: 'ophangen mag echter alleen geschieden door personen of firma's die daartoe toestemming hebben van de Kunstbeschermingsinspectie'. Twee firma's worden hiervoor aanbevolen: Ellenhorst uit Zoeterwoude en Hogen uit Duivendrecht. In een brief, gedateerd 20 november 1945, geeft de burgemeester Frans van der Wende opdracht om de klok gemerkt Cl 1-159 'in eigendom toebehoorende aan de gemeente Ouddorp Z.H.' in Gouda op te halen. Het is niet bekend wanneer de klok weer op zijn rechtmatige plek teruggehangen is, maar dat zal wel kort na 20 november gebeurd zijn.3 Nieuwe schade Drie eeuwen lang heeft de klok zijn geluid naar behoren laten klinken: voorafgaande aan kerkdiensten, bij rampen als brand en watersnood en dagelijks om acht uur 's morgens, twaalf uur 's middags en acht uur 's avonds, om zo het dagelijks arbeidsritme te markeren. Tot op 4 november

Nehalennia | 2012 | | pagina 27