- Over boeken Zeeland, het Zuidland en de Zuidzee Roggeveen en Paaseiland Roelof van Gelder, Naar het aards paradijs. Het rusteloze leven van Jacob Roggeveen, ontdekker van Paaseiland 1659-1729), Amsterdam: Uitgeverij Balans, 2012. 335 biz.; ill, krtn., tek., foto's; ISBN 978-94-600-3573-9. In Middelburg herinneren diverse zaken aan Jacob Roggeveen, de ontdekker van Paaseiland. Zo is er een herdenkingsbordje op zijn woonhuis in de Lange Noordstraat aangebracht, staat er een replica van een moai (een 'Paaseilandkop') in de wijk Dauwendaele, eerder bij het voormalige Roggeveenhuis, en is er op de muren en vloeren van het Zeeuws Archief een verwijzing naar de ontdekkingsreis van Roggeveen aangebracht. Onlangs verschenen diverse artikelen over het eiland en zijn ontdekker en twee boeken. Ter gelegenheid van het 1214-jarig bestaan van het Zeeuws Archief en het feit dat Boudewijn Büch tien jaar geleden overleed verscheen begin december Rapa Nui, een uitgave van Les Editions Du Dodo, over Büch, Roggeveen en Paaseiland. In oktober van dit jaar kwam het boek Naar het aards paradijs. Het rusteloze leven van Jacob Roggeveen, ontdekker van Paaseiland 1659-1729) van Roelof van Gelder uit. De auteur is historicus en redacteur van NRC Handelsblad. Hij publiceert regelmatig over (17de-eeuwse) geschiedkundige onderwerpen. Aan de achterzijde van de titelpagina wordt vermeld: 'Deze biografie is het vierde deel uit de Sleutelfiguren-reeks, een initiatief van het Prins Bernhard Cultuurfonds.' Dat roept twee vragen op: is dit boek wel een echte biografie en was Roggeveen een 'sleutelfiguur'? Ik aarzel. Hoewel er sedert de 18de eeuw regelmatig over Roggeveen en met name zijn ontdekking - voor de Westerse wereld - van het mysterieuze eiland in de Grote of Stille Oceaan (vroeger Stille Zuidzee genaamd) is geschreven, weten we over zijn privéleven heel weinig. Er zijn geen persoonlijke brieven, er is geen dagboek, er zijn geen memoires en er is zelfs geen portret van Jacob Roggeveen overgeleverd. Van Gelder lost dit handig op door uitgebreid in te gaan op de familie, vrienden, kennissen en collega's van zijn hoofdfiguur. Kortom, het beschrijven van netwerken. Daarnaast was de bestudering van de VOC-archieven een gouden greep. Daaruit is namelijk veel over het handelen van de opvliegende Roggeveen te halen. Soms ook komt de auteur met nieuwe feitjes en weetjes op de proppen, zoals de exacte geboortedatum van Jacob Roggeveen (13 januari 1659, p. 52). Ook Aflevering 178 winter 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 30