VAN DE ADVISEUR STREEKTALEN Aflevering 178 winter 2012 41 'n Kenien.. De 'n dokter keek mien 's even an en weten julder wat ie zei" Mevrouw, als ik het zo eens aan hoor, moet u bij een dierenarts zijn in plaats van bij bij. Noe vraeg ik julder toch eeh. Ik ebben m 'n eige plan getrokke 'k bin gestopt mit vriewillegerswerk. En noe bin 'k zovarre, as ik an iemand vraege wat gae jie vandaehe doen en ze zeggen dan Niks, dan zeg ik dan ellep 'ik joe Want je mot ommers in bewegieng bluuve, om zo gezond as 'n vis te bluuven. Toch eb 'ik dae oak m 'n vraegen bie. 'n Kenien die rent en wupt de godgansen dag en die oar, as 't ie tenminste tussendeun ie opgevreten oard, ma 15 jaer oud. En 'n landschildpadde die doe 'n éele dag niks, beweeg z'n eige amper, die loap noat 'ard, en die 'oar wè 450 jaer.. An wie motten ons noe 'n voa'beeld nemen om 'eêl oud 'toaren..? Neem me nie kwaeluk mensen, 'k ebben misschien 'n bitje vee van julder tied in beslag genome. En je zullen wè dienke, ze sprieng van d'n os op d'n ezel. Ma ik wou alleen ma even zegge, da ik stik grods bin op de dialecteverenieging en zo groös as 'n ond mit zeven staerten dat ik dae al 30 jaer bie mag 'oare.. Zeeuwse adviesspelling als bladwijzer Op verzoek van de Provincie Zeeland heeft de adviseur streektalen een adviesspelling gemaakt, die eventuele nieuwe dialectschrijvers een beetje op weg kan helpen. Uiteraard is deze spelling niet bindend en zullen geroutineerde schrijvers er weinig nieuws in zien. De spelling is immers gebaseerd op de spellingen die al door vele dialectschrijvers gebruikt worden, maar een beetje aangepast aan de behoeften die er in enkele regio's zijn. De adviesspelling komt uitgebreid aan bod in een brochure die men vanaf begin 2013 kan vinden op www.zeeuwseklapbank.nl of www.scez. nl Spelling is een moeilijk iets. Om alle gesproken nuances in een taal of dialect Op de Diaelctdag liepe d'r mènse rond die zö groots as 'n pauwe op ulder dialect waere. Jopie Meèrman

Nehalennia | 2012 | | pagina 43