Aflevering 178 winter 2012 dialecten en het supplement al in het lijstje voor. Als u hierin wilt zoeken, kunt u deze beide aanvinken en kunt u beginnen. Een aantal vrijwilligers is nu bezig met de verrijking van de gegevens. Nieuwe vrijwilligers zijn nog steeds welkom. We hopen de verrijking van de gegevens af te werken voor de zomervakantie in 2013, zodat beide woordenboeken gemakkelijk doorzoekbaar zijn. Over enige tijd kan ook het Kruiningse woordenboek van Dek toegevoegd worden, zodat het mogelijk is in drie woordenboeken tegelijk te zoeken. Wilt u meehelpen, geef dan een seintje aan adviseur streektalen Veronique De Tier (v. de. tier@scez.nl). Dan hoort u of er binnenkort in uw buurt nog vrijwilligersmiddagen georganiseerd worden, of ze helpt u individueel verder op weg. UIT DE REGIO'S Het Thools Dictee 2012 Na een half jaar van grondige voorbereiding was het weer zover. Het derde Thools Dictee, met als kern St.-Philipsland, waarover Anja Neele- Kempeneers een mooi verhaal schreef. De inschrijving van de deelnemers, wat aantal en leeftijden betreft, overtrof alle verwachtingen. Evenals de vorige keren was de locatie De Vossenkuil in Oud-Vossemeer, waar op vrijdagmiddag 2 november de voorbereidingen voor de avond getroffen werden. De winnares van de vorige dictees viel de eer te beurt burgemeester Nuis te verwelkomen. Ook was er een delegatie van de Heemkundige Vereniging van St.-Philipsland. En na het voorstellen van deelnemers en jury werd gestart met het dictee. Alle deelnemers waren in het bezit van de Schriefwiezer, zoals die ook op de website te zien is. Dat het niet makkelijk is in het dialect te schrijven was van de gezichten van de deelnemers af te lezen. En afkieke moch nie. Na het ophalen van de dictees begon het werk voor de jury. Het publiek werd ondertussen vermaakt met een optreden van de band 'Toeval'. Voor het goede doel, herstel van de weegbrug te St.-Philipsland, werd met de pet rondgegaan. Typisch Thoolse uitdrukkingen en gezegdes, wie kent ze niet, al zijn er ook in de vergetelheid geraakt. Daarvoor is het spel Petjeop, petje af in het leven geroepen. De winnaar hiervan krijgt een mand met streekproducten. Welverdiend, want weet u nog wat: Schiet vier, blaes assie betekent? Of Ie is aoltoös joenk gebleve en als uw buurman zegt dat ie d'n 'of om gae legge, kijkt u dan verbaasd? Het instinkertje was de fluplanse mogge. En toen werd het echt spannend: Het aanbieden van de cheque aan de leden van de Heemkundige kring. Dit was de opbrengst van de avond, verdubbeld door de foundation van Rithotekst, ter waarde van 975,00. Tot slot het gezamenlijk nakijken van het dictee, want ook het publiek was in de gelegenheid gesteld mee te schrijven. Burgemeester Nuis zei, dat hij geprobeerd had het dictee mee te schrijven, maar erg veel fouten had. Volgende keer beter, burgemeester.

Nehalennia | 2012 | | pagina 45