Aflevering 178 winter 2012 45 13. Dae was oak café de Druuvetros, d'ontmoetiengsplekke vö de riekere mensen. 14. Vlakbie de meule stong 't wachtje, noe is dae 't ouwemannekotje. 15. In 't Karreveld weunden d' errebeiers. 16. Achter d' uuzen stonge de vaerekeskoten en de plee was oak buuten. 17. 't Was een gemoedelijk buurtje, de mensen 'ielepe mekaore a 't noódig was. 18. Vanaf 't Schooldreefje nae de Voorstraete was een prachtig laentje, 't Kerkdreefje wier dat genoemd. 19. Meziekverênigieng Concordia, die a dit jaer 'onderdentien jaer bestaet, speelden daer mee Konehinnedag op de meziektente. 20. De weegbrugge woór opgeknapt en daer bin me op Flupland blie mee. Zo is op Tholen een enthousiaste werkgroep op een leerzame en ontspannen manier bezig met het dialect. De volgende kern wordt Stavenisse, hiervoor zal Jaap Hage het dictee schrijven. Datum, vrijdag 1 november 2013 in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. 700 jaar Goedereede Dit jaar was het vijfhonderd jaar geleden dat Goedereede van heer Gerard van Voorne, burggraaf van Zeeland, stadsrechten verkreeg. Dit feit heeft ertoe geleid dat er vanaf maart in het monumentale stadje Goedereede een aantal activiteiten georganiseerd zijn. Op 21, 22 en 23 juni was het echt feest voor de inwoners van Goedereede. Zo beet ons bestuurslid Pau Heerschap op de avond van de langste dag de spits af met het vertellen van verhalen in dialect. Nu is dat in Goedereede al jarenlang een traditie, dat er op 21 juni buiten verhalen in dialect verteld worden, maar nu was deze avond wel heel bijzonder, omdat de verteller pas 's avonds om tien uur begon, toen het al donker begon te worden. Hij had gekozen voor historische verhalen en De acteurs van de Klokkedieven (foto De Klokkedieven, Goedereede).

Nehalennia | 2012 | | pagina 47