2 m Aflevering 178 winter 2012 Het zeventiende-eeuwse culturele centrum van de gebroeders Van de Venne in Middelburg (2) Ronald Rijkse In de vorige aflevering (Nehalennia 177) namen we een kijkje in de Middelburgse kunstwinkel van de gebroeders Van de Venne. Maar wie waren zij, wat deden zij en waar kwamen ze vandaan? Vader en moeder Van de Venne waren niet van Zeeuwse afkomst, maar afkomstig uit het (Belgisch) Brabantse Lier, waar vader Pieter van de Venne ingeschreven stond als 'Spaensche fruytvercooper'. Het waren 'achtenswaardige lieden van vermogen', maar ze moesten vluchten vanwege religieuze onrust en vervolging. Na een kortstondig verblijf in Delft vestigde Van de Venne zich in Middelburg. Vanaf 1605 komt de naam veelvuldig in de archieven van de stad voor, in ieder geval lieten hij en zijn vrouw Tanneken Willemsdr. Hoffmans er op 16 oktober 1605 hun dochter Anneken dopen. Hij bezat het huis 'de vier Heemskinderen', een 'oude backerije' aan de noordzijde van de Dam vlakbij de 'Corte Schuytvlotstrate'. Over vader Van de Venne valt verder niet veel meer te melden dan dat hij vóór 4 februari 1619 overleed, want dan wordt zijn weduwe Grietgen Jans, zijn tweede vrouw, in de rentebrieven van Middelburg genoemd wanneer zij een hypotheek op het huis neemt. Adriaen Pietersz. van de Venne (1589-1662) Geboren in Delft genoot hij zijn schilderkunstige opleiding in Leiden en Den Haag (1605) en vestigde zich daarna in Middelburg, vermoedelijk tussen 1608 en 1613. In ieder geval was hij er in 1614 getuige bij de doop van het dochtertje van broer Jan, Adriana. En in datzelfde jaar, op 19 november, trouwde hij er met Elisabeth de Pours, geboren te 's-Heer-Arendskerke en dochter van de te Middelburg wonende kapitein De Pours. Ze betrokken een huis in de Bogaerdstraat dat lag naast dat van haar vader en dat grensde aan de tuin van de drukkerij van Adriaen van de Vivere, die, na diens dood, door broer Jan zou worden overgenomen. Op 20 april 1616 ondertekent Adriaen een overeenkomst met zijn buurman en schoonvader: zelf verwerft hij 'thuys en erve daer hy nu in woont, staende aldernaest "de dry snipkens'", terwijl zijn schoonvader het aanpalende huis behoudt. Beide huizen, zo blijkt uit een rentebrief van 17 september 1624, grenzen aan het huis van zijn inmiddels ook in dezelfde straat wonende broer Jan: 'annex malcanderen zuytsyde van de Bogaerdstrate, belend zuyt d'erve van 't huys "de Schilderijewinckel"'. Tien jaar, van circa 1614 tot 1624, was Adriaen als schilder en boekillustrator werkzaam in Middelburg, in nauwe samenwerking met zijn broer Jan. Deze Middelburgse tijd is zijn meest productieve periode geweest, waaruit enkele van zijn bekendste werken stammen, zoals het prachtige schilderij getiteld Het vertrek van een hoogwaardigheidsbekleder uit Middelburg uit 1615, waarop we het kanaal naar Middelburg zien, vol met allerlei schepen, met op de achtergrond het profiel van Middelburg. Op deze plek ligt heden ten dage de Nieuwlandseweg met de vermaledijde golfbaan. Omdat een afbeelding hier niet echt goed tot zijn recht komt,

Nehalennia | 2012 | | pagina 4