48 m r- m Rien Tholenaar. Aflevering 178 winter 2012 ook in mijn diensttijd heb ook ik, moet ik eerlijk bekennen, mijn afkomst enigszins verloochend. Je gaat dan toch je taalgebruik aanpassen. Ik merk dat nu ook thuis bij mijn kinderen en mijn omgeving. Ik hoor vrijwel geen Zeeuws meer bij de jongere generatie en op school is dialect al helemaal verleden tijd. Vanuit mijn functie ben ik verplicht om in correct Nederlands mijn zakenrelaties te woord te staan, maar het grappige is wel, dat ik onmiddellijk en zonder nadenken in het dialect overschakel als ik met een Zeeuw in gesprek ben. Dat zit dus toch duidelijk diepgeworteld. Zo'n avond in de Vossenkuil vergt veel voorbereiding. En je hebt al een druk bestaan. Als tekstschrijver had ik een eenmanszaak en dat bedrijf is in heel korte tijd uitgegroeid tot een grote organisatie met zeventien medewerkers. Ons bedrijf bestaat uit een full service communicatiebureau en een uitgeverij. Ik geef als algemeen directeur leiding aan zowel RITHO Communicatie als aan RITHO Media. Door een overvolle agenda schiet het schrijven van artikelen er steeds meer bij in en dat vind ik jammer. Ik ben het uithangbord van het bedrijf en via mijn werk als hoofdredacteur en columnist heb ik regionaal een dusdanig grote bekendheid, dat er veel verplichtingen zijn. Dan is het gevaar groot, dat je geleefd gaat worden door je agenda. Daarom probeer ik uiterst selectief te zijn bij het indelen van mijn spaarzame vrije tijd. Aan het lokale verenigingsleven heb ik de laatste vijftig jaar veel tijd besteed. Volgens mij zijn de plaatselijke majorettes de enige club, waar ik niet ingezeten heb, haha. En hoe is dat nu? Door mijn drukke bestaan heb ik moeten besluiten om onder het meeste verenigingsleven een streep te zetten. Ik ruim meer tijd in om echt rust te nemen met mijn vrouw en kinderen. Voor zaken of vakantie zit ik vaak in het buitenland en als het even kan ben ik op de golfbaan te vinden. Door het ouder worden heb ik moeten leren gas terug te nemen Maar het liefst ben ik vierentwintig uur per etmaal met nieuwe ideeën bezig. Het organiseren van het dictee zie ik echt als een stuk ontspanning. Bovendien past het bij mijn streven om nog steeds een steentje bij te dragen aan het sociaal-maatschappelijk leven in ons dorp. De opbrengst van zo'n avond gaat naar een goed doel in de regio. Waar moet men aan voldoen om in aanmerking te komen? Stichting RITHO Fonds is opgericht door mij en heeft een eigen bestuur en een raad van toezicht. Het doel van deze stichting is het financieel ondersteunen van allerlei vrijwilligersprojecten, die een belangrijke bijdrage leveren aan de leefbaarheid in de kleine kernen op Tholen en in West-Brabant. Elke aanvraag voor een bijdrage wordt kritisch bekeken door het stichtingsbestuur. Deze besluit of de aanvraag wel of niet gehonoreerd wordt. Ons bedrijf stort jaarlijks een bedrag in het fonds. Iets moois organiseren en daarmee ook een goed doel steunen, zo snijdt het mes aan twee kanten.

Nehalennia | 2012 | | pagina 50