m 52 nra VERHALEN EN GEDICHTEN Keesje Keesje wier ehböre op een oefje in 't laege land van Schouwen. Ie was ter ene van een flienke kro. Nie den oudsten, in ök nie den jongsten. Zen vaoder in moeder waere streng in 't gelaof, dus Keesje wier zö opehvoed. Logene mocht nie, in as je vloekte, of steelde, dan kwam je nie in den emel. Mit nie vloeke, Keesje gin moeite. Ie öórde dat nooit, dus ie wist nie oe of dat most. Mit stelen was dat een beetje moeilijker. Men wille toch aomae waas wat wat nie van ons is? Op een dag strukelde Keesje. Ie liep wi es te strunen op 't aarf van de buren, 't Was voorjaer, in dus schöónmaektied. Jewanna de kasse schöönehmaekt, in toen ze een medecinedöösje ni bute ehgooid. 't Was van kerton, mit een dekseltje. Wat een mooi doosje was dat, in wat kon je daer mooie diengetjes in bewaere. Ma ie mocht et nie want dan zou ten stele. Drie keer liep ten der langs, in keek ten der nie niBie de vierde keer den 't nie mi. Ie raepte't op in stak et in zen zak. As ze 't noe ma nie zaege, dat et weg was. Zou den't trug laage? Toen Jewanna Keesje zag loape, riep ze:,.Keesje bie 't raem van de keuken lei een döösje bute. Da's vö joe." Keesje wier êêst wit, in toen rööd, ma zei niks. Ie ehstole! Keesje gieng nir uus in lei 't döösje bie zen spulletjes. Gröös was ten der nie op. den noe mar even ehwacht, wat een mooi döösje ten dan noe aod. Een poosje ei ten 't nog bewaerd, toen ei ten 't wegehgööid. 't Leven is vö een kind soms ma moeilijk. In vè Keesje bleef et moeilijk. Buurman Jan woonde an de andere kant van de wegt. Buurman was nie ehtrouwd, dus ie gin kinders. Ie woonde op net zo'n oefje as Keesje zen vaoder. Der was èèn verschil. Bie buurman stienge böömen.Vier pereböömen. Drie steenperen, in een perebööm wi nooit wat an kwam, want die bloeide nooit. Keesje kwam nog a's bie buurman, want die was aoltied aordig. In, in uus den een diengetje an de mure, dat was zo mooi. As 't regende stieng der een vintje bute, in as 't mooi weer was een wuufje. Oe bestaet et! Ma dat voorjaer gebeurde der een wonder mit die perebööm wi nooit wat an kwam. De bööm bloeide! 't Was zö mooi. In toen den uutehbloeid was, ienge der een vracht mit peertjes an. 't Zoue wè stêênperen weze, in di kon je niks mee doe. Buurman zou ze wè plokke, ie der noe genog. Toen ze grööter wiere, waere ze toch anders dan stêênperen. As ten uut schole kwam, dan gieng Keesje nog a es kieke. Op een keer lag ter ene op de grond. Keesje neep ter es in. Ie was nie steenard. Ie beet ter es in, in dat smaekte best goed, a was ten nog nie riepe. Keesje vond dat ten nie ehstole Die pere lag op de grond, in as ten bleef lage, dan zoue Aflevering 178 winter 2012 .IT'" Mf

Nehalennia | 2012 | | pagina 54