vrie'eidsdrang. In dat wier gauw dudelijk, want 'r kwaeme vee ochtenden dat de muzen d'r eihe vrie eknaegd aode. In 'n oek van de dööze zat dan 'n gat. 't Was vrêêselijk moelijk om ze trug te vinden- ze krope achter de plaete van d'n aerd- in nog moelijker om ze te vangen. Nae 'n stuitje waere ze aomè verdwene, tot mien verdriet. Moe vond 't ok nie leutig, ma laeter è'k emaarkt dat ze goed tenêêl kon spele. Toch waere m'n d'r nog nie klaer mee. Muzen! Pao was postbesteller. 't Was in d'n tied, dat 'r nog dehelijke uniformen edrohen wiere. Bie dat uniform was ok 'n groóte cape, die pao noöit dee draehe. Die ieng aoltied in de biekeuken. Op 'n dag wou moe nae d'n eten nog even op de divan d'r oahen verschiete. Ze vond 't nie waarm genocht, dust ik aelde uut de biekeuken de cape van pao. Net toe dat ik die over d'r ene wou doe sprong d'r uut eên van de groöte zakken de grieze muus. Die was aol dien tied daer gereheld in'ekrope. 't Was glieke paniek. Moe stieng aneêns op de divan, z'ao gin vaeke mi, in mien jongste zuster stieng bovenop d'r stoel te gillen. Ik bin achter de grieze muus an'ehae, ma ie was te vlug in is toe vö aoltied verdwene. Vö deze overhetelijke oahenblikken bin ik mien oudste zuster nog dankbaer! Henk Blom (dialect Schouwen) WIE HET WEET MAG HET ZEGGEN Deze keer laten we een vreemd voorwerp zien. We kregen het toegezonden van de heer Teun Rosmolen uit Zierikzee. Hij schrijft: 'Er staat bij ons al jaren een voorwerp, dat ik hier op de foto zet. Het is afkomstig van mijn schoonouders in Poortvliet. Het stond daar bij de schoorsteen. Mijn schoonmoeder had het altijd over een "palingschep", haar broers visten én stroopten in hun jaren veel paling. Het is ons verder onbekend óf dat zo is, maar verder is ook het voorwerp onbekend. De koperen steel tot het blad is 30 cm lang. Het geperforeerde messing blad is op z'n breedst 23 cm breed en op z'n smalst 20 cm. Wie kan mij op weg helpen? Graag reacties naar het secretariaat.' Wie het weet. ÉÉÉMlfM Aflevering 178 winter 2012 V 55 HjjK

Nehalennia | 2012 | | pagina 57