Aflevering 178 winter 2012 Detail van het schil derij van Adriaen van de Venne, 'Het vertrek van een hoogwaar digheidsbekleder uit Middelburg', 1615. Het oorlogsschip De Zee- hondt wordt door paar den door het kanaal naar het havenhoofd getrokken. Rechts op de dijk rijdt de hoog waardigheidsbekleder met een escorte te paard. Op het water eveneens het jacht van prins Maurits. In de verte het profiel van de stad Middel burg Zeeuwse Biblio theek Beeldbank verwijs ik u naar de pas ingerichte beeldbank van het Rijksmuseum, dat dit schilderij in zijn collectie heeft. Ook uit deze tijd (1618) stamt de monumentale schildering van de aankomst van de keurvorst Frederik V en zijn echtgenote Elisabeth Stuart, dochter van de Engelse koning Jacobus 1 te Vlissingen op 9 mei 1613. Een fraai panorama op de stad Vlissingen gezien vanaf de Schelde, dat zijn broer Jan 'op copere platen gesneden heeft' en uitgaf. De Admiraliteit van Zeeland betaalde hem 'over de leveringhe van de veerthien gheschilderde caerten der stadt Vlissingen' 40 ponden Vlaams. In Middelburg maakte Adriaen kennis met een jonge advocaat en dichter, Jacob Cats. In Van de Venne vond Cats een ideale illustrator. Hun samenwerking heeft bijna veertig jaar geduurd en begon in 1618 met de emblematabundel Silenus Alcibiadis en eindigde in 1656 met hun laatste boek Ouderdom. Beroemd geworden is bijvoorbeeld de illustratie van spelende kinderen op het Abdijplein in Middelburg, afgedrukt in Cats' Sinn' en Minne-beelden uit 1618. Adriaens prenten vormen een ware encyclopedie van het dagelijks leven uit die tijd. Men vindt er alles op afgebeeld: mode, huis en interieur, tuin,

Nehalennia | 2012 | | pagina 5