m Tweede Nieuwjaar werd ook nog wel gehouden. In elk geval werd er niet gewerkt door de knechten op de boerderijen en de ambachtslieden in het dorp. Trouwens daar begon de aanloop van de klanten "die op den boek stonden" om de jaarrekening te komen betalen. Dat was zo bij de smid, de timmerman, de wagenmaker en in mindere mate bij de schilder en de molenaar. In januari ging de boerenjeugd uit logeren. Winterneven, noemden ze dat. Dikwijls was dat een weekend, maar soms ook een midweek. Neef en nicht, samen met de buren, deden dan allerlei spelletjes. Ook werd er voorgelezen, gezongen, gekookt en gebakken. Als er ijs lag, gingen de schaatsen onder. Lag er sneeuw dan was er ook buitenpret. In elk geval versterkte het wel de familieband en was het een goede investering in de toekomst. Op Driekoningen gingen in het Land van Hulst de jongens en meisjes op sommige plaatsen door het dorp. Ze zongen liedjes en ontvingen van gulle gevers snoep en fruit. Ook nu nog is die traditie zichtbaar in de stad Hulst. Iets dergelijks vinden we inYerseke, waar op 31 december 's middags bij het gemeenschapshuis een grote stoet wordt geformeerd. "Dan gae ze mee de koenkelpot op pad". Ook Tholen kent dit gebruik en op het eiland horen we nog op Oudejaarsdag dat typische geluid in sommige dorpsstraten. Eigenlijk te weinig, maar wie weet verandert het dit jaar. Vroeger werd over een bus een varkensblaas gespannen. Dwars daar doorheen zat een riet. Als je die op-en-neer bewoog kwam er een klagend geluid uit de bus. Nu doen ze dat met plastic over een bus, maar het geluid en de pret is er niet minder om. Typische volksvermaken, die tot het Zeeuwse culturele erfgoed behoren. Waard om te behouden. Rinus Willemsen VARIA Krantenknipsels We ontvingen van ons vroeger bestuurslid mw. L. Rijstenbil (Scherpenisse) een verzameling krantenknipsels die betrekking hebben op onze activiteiten, die de dialectvereniging in de jaren tachtig en negentig van de vorige eeuw ontwikkelde en daardoor in de kijker kwam te staan. Hartelijk dank. Zo zie je maar: wie wat bewaart heeft wat. Veilingkistjes In de vorige aflevering van Nehalennia vroegen we illustraties van (fruit) kisten en jute zakken, waarop de naam van de eigenaar stond. Van ons erelid Bas Oele, Kapelle, ontvingen we een foto die genomen was in het Kapelse fruitmuseum. Daarop was een wand te zien, die gemaakt was van de planken die vroeger aan de fruitkistjes zaten. Van ieder kistje was de kenmerkende naam van de eigenaar genomen. Met die planken was een hele wand gemaakt, zodat gemakkelijk al die namen kunnen worden gelezen. "En," besluit onze vroeger penningemeester, "op deze manier werd er veel ruimte gewonnen, want de kistjes moesten dus niet helemaal opgesteld worden." Bedankt Bas, en we gaan zeker eens in het fruitteeltmuseum een kijkje nemen. 58 Aflevering 178 winter 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 60