SLYPERSLIEDT. Aflevering 178 winter 2012 ICk (lijpe Schacr, en Mess' van alderhandc (hé En Beytels, en Bylen, en ander tuyghje mé; Siethoe ick trap en rré: 'tls om de coft van mijn begoft. En bender by te vré. s 3 O H 5 Stem.Wife; Arent Piétcr Gij(èn,met Mieuwes Iaap,en Leen. Maar ook ontplooide Adriaen veel activiteiten als boekillustrator voor andere schrijvers, zoals De Brune en Huygens, en niet te vergeten de prachtige illustraties in de bundel de Zeeusche Nachtegael (1623) en zijn uit datzelfde jaar stammende bundel Tafereel van Sinne-Mal, waarmee hij zich ook op letterkundig gebied manifesteerde. Op deze twee werken komen we in een volgende aflevering nog uitgebreid terug. Na de dood van zijn broer Jan, waardoor er een einde kwam aan de artistieke bedrijvigheid van de Van de Vennes te Middelburg, verhuisde Adriaen naar Den Haag waar hij in datzelfde jaar lid werd van het St.-Lucasgilde en verschillende keren als deken van dit gilde fungeerde. Als auteur van enkele boeken illustreerde hij zijn eigen teksten, bijvoorbeeld Tafereel van de Belacchende Werelt uit 1635, een reportage van de Haagse kermis. In Den Haag werd hij in 1656 medeoprichter van de academie Pictura. Op 12 november 1662 stierf hij in deze stad. Gravure naar een tekening van Adriaen van de Venne van de scharensliep in 'Tafereel van Sinne- Mal' (Middelburg 1623) (Zeeuwse Bibliotheek Beeldbank). Jan Pietersz. van de Venne (7-1625) Geboren te Lier vestigde Jan zich in 1608 in Middelburg. Op 1 juli 1608 werd hij als poorter ingeschreven: 'Jan Pietersz. (vande Venne) van Liere in Brabant, prentvercooper'. In de daaropvolgende jaren dreef hij er zijn handel in 'schilderyen, prenten en andre frayheden'. Na eerst gewerkt te hebben bij de boekdrukker en uitgever Adriaen van de Vivere nam hij enkele maanden na diens dood het hele huis en bedrijf over waarbij zijn broer Adriaen borg stond: 'Jan Pietersz van de Venne, Constvercooper als principael ende Adriane Pietersz. van de Venne, schilder, broeder vande voorsz. Jan Pieterse als borghe, nemen een hypotheek op het huis "op de hoeck vande Nieuwe Beurse'" (16 maart 1618). En daar ging hij de 'Schildery-winckel' exploiteren die zou uitgroeien tot een waar cultureel centrum. In 1618 verschenen Jans eerste prentuitgaven, zoals bijvoorbeeld de schitterende reeks plano-uitgaven (soms zelfs op satijn gedrukt) die in de jaren 1618-1625 op naam van J.P. van de Venne werd gepubliceerd. Vooral de serie portretten naar Adriaens ontwerp van verschillende leden van de prinselijke familie trokken erg de aandacht. Zo verkreeg hij op 18 augustus 1618 octrooi 'orarae voor den tyt van ses naestcommende jaren in de Vereenichde Provinciën alleenlyck te mogen drucken, doen drucken ende uytgeven naar 't leven de persoonen van syne Princelycke Extie ende syn Extie Prince Hendrick Frederick van Nassau, by hem tot syne costen gheel constich op koperen platen gesneden'. En op 16 april 1619 betaalden de Staten Generaal 'aen Jan en Adriaen van de Venne de somme van drye hondert ponden van xl grooten 't stuck, van de presentatie vande afbeeldinge op satyn, van Syne Ecx. Die Heere Prince van Oraengien ende van Syn Ecx. Die Heere Prince Hendrick van Nassau, tot vyff ende twintich exemplaren toe'. Nog veel ander kwalitatief hoogstaand propaganda- en representatiemateriaal zou in deze jaren verschijnen, allemaal prestigieuze uitgaven van formaat die hun naam en faam alleen maar bekender maakten. Dat het ze daarbij niet alleen om winst te doen was, blijkt wel uit hun rekest van 21 januari 1619 aan de admiraliteit van Zeeland waarin ze verklaren

Nehalennia | 2012 | | pagina 7