m m Aflevering 175 voorjaar 2012 Gebied belastingdocument Compositiekaart van de Schouwse Westhoek, het gebied van het Kohier 1465 naar de kaart van Schouwen-Duiveland van Daniël Verburcht uit 1673 vervaardigd door de eerste auteur op basis van betreffende kaart in de collecties van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland) Route steller De volgorde in een kohier uit de Late Middeleeuwen is door de steller van het document eerst en vooral om praktische redenen gekozen. In stedelijke kohieren uit dat tijdvak volgt men als het ware het spoor van de met geldinning belaste functionaris; straat voor straat, huis voor huis. Het 'kohier van de Schouwse duinen uit 1465', het grondgebied van de heerlijkheid van de(n) Duinen, kent een specificatie in tien gedeelten waarbinnen de ligging van de duinpercelen de route zal hebben bepaald. In de onderverdeling van het grondgebied valt de tweedeling in de rechtsgebieden Oosteren Ban en Westeren Ban te herkennen. De eerste zeven locaties vallen onder de Oosteren Ban en de laatste drie onder de Westeren Ban. Het bestaan ervan blijkt uit de toelichting op het tweede folio. De plaatsen Burgh en Westenschouwen liggen buiten de Westeren Ban in de polder Burgh en Westland. De plaatsen van de percelen zijn door de auteurs als volgt gelokaliseerd: Renesse, gegoede18 percelen buiten het dorp (Oosteren Ban); Vannekinsdorp, waarschijnlijk bebouwing bij kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee op de Hofferuskaart (1540) (Westeren Ban) of, indien de kapel in 1465 nog niet bestond, een buurtschap op de plaats van het godshuis dan wel de buurtschap op genoemde kaart even ten zuiden ervan (Oosteren Ban)(beide plaatsen waren vanuit Renesse via de Kloosterbaan bereikbaar); 3 Bewesten 'Canswatering'/'Causwatering', waarschijnlijk een watering uitwaterend op het Palinxgat nabij Renesse en locatie voorgaande kapel (vermoedelijk sinds de veertiende eeuw de grens tussen Westeren Ban en Oosteren Ban)19; 4 Noirtdorp, mogelijk buurtschap benoorden kerkring Renesse (Oosteren Ban); 5 Renesse, beoosten kerkring (Oosteren Ban); 6 gebied weerszijden Hogezoom20 (Oosteren Ban); 7 Renesse, ongegoede percelen buiten het dorp (Oosteren Ban); 8 Haamstede, inlandse percelen (Westeren Ban); 9 Haamstede bezuiden Clif, waarschijnlijk het duin Hoogen Hil21 (naam begin achttiende eeuw)/ Pasenhil (Paesenhil) (Westeren Ban)22; 10 Haamstede benoorden Clif, waarschijnlijk het duin Hoogen Hil (naam begin achttiende eeuw)/ Pasenhil (Paesenhil) (Westeren Ban). Renesse

Nehalennia | 2012 | | pagina 10