m Landschap 10 Aflevering 175 voorjaar 2012 De grondpercelen in Schouwens duingebied in het Kohier 1465 zullen veelal zogenaamde haaimangrond hebben betroffen, humusrijke stukken duinland die voor het weiden van koeien of voor de teelt van graan dienden. Dit is in cultuur gebracht binnenduingebied geweest, en waren niet de zandheuvels en valleien van de grafelijke buitenduinen.25 Plaatsen als Renesse en Haamstede worden genoemd. Verder geeft het Kohier 1465 een viertal tot nu toe onbekende toponiemen: Canswatering of Causwatering, Clif, Noirtdorp en Vannekinsdorp. Niet alle vier kunnen met zekerheid aan een bepaalde West-Schouwse locatie worden gehecht. Bij Noirtdorp en Vannekinsdorp gaat het zelfs om volkomen onbekende nederzettingen in de Kop van Schouwen. Terugblikkend lijkt de opmeting van het West-Schouwse duingebied te hebben plaatsgevonden in een periode van zandverstuiving in het gebied, waaraan eerst ruim een halve eeuw later een eind zou komen.26 Vergeten naam Vannekinsdorp Kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee Zoals gezegd verwijst de benaming 'Vannekinsdorp' misschien naar de locatie van de kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee: een godshuis met een klein aantal gebouwtjes, beschut door de binnenduinrand in het noorden van de Westeren Ban, in de huidige Verklikkerduinen.27 Op kaarten uit de zestiende en zeventiende eeuw wordt aangegeven de tijdens de Reformatie door Watergeuzen geplunderde, vervolgens in de loop der tijd stukje bij beetje afgebroken en uiteindelijk onder het duinzand terechtgekomen kapel. De Visscher-Romankaart van Zeeland uit 1656 (zie hierbij), vermeldt deze als laatste officiële Zeeuwse kaart: 'Onser Vrouwen op Zee is oversant met bergen'. In onze tijd draagt de Haamsteedse rooms-katholieke kerk nog een steen uit het kapelfundament dat begin vorige eeuw was bloot gewaaid.28 Uit diverse middeleeuwse documenten is bekend, dat inwoners van Zierikzee reeds aan het eind van de vijftiende eeuw voor lichte vergrijpen tot een bedevaart naar het aan Maria gewijde godshuis worden verplicht. Enkelen van hen waren de dieven van jonge bomen uit de boomgaard van het Noordgouwse kartuizerklooster Sion in 1508.29 Uiteraard zullen vrijwillige bedevaarten eveneens hebben plaatsgehad. De kleine nederzetting werd in de zeventiende eeuw mogelijk 'De Duyne(n)' genoemd.30 De afmetingen van de kapel, zoals in het begin van de vorige eeuw geschat aan de hand van opmeting van het fundament door architect Johannes Hoogenboom uit Renesse, suggereren dat het een bescheiden kapel heeft betroffen.31 Het gebouw had een inwendige breedte van ruim zes meter. De buitenmuur had een dikte van zestig a vierenzestig centimeter. Hoogenboom vond toentertijd, dat de aangetroffen al dan niet geglazuurde bakstenen niet vroegmiddeleeuws of ouder konden zijn. Hij zag het kleinste formaat baksteen hier en daar in Zierikzee in de gevels van oude huizen. De nederzetting met de kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee staat op de meergenoemde kaart van mr. Rochus Hofferus uit 1540, de vroegste gedetailleerde kaart van het eiland Schouwen. Men moet er rekening mee houden, dat Vannekinsdorp ten tijde van het Kohier 1465 nog geen stenen godshuis kan hebben gekend, omdat de eertijds ondergestoven

Nehalennia | 2012 | | pagina 12