m daaruit ontstane patronymica en familienamen kwamen op vijftiende- 12 '"f Aflevering 175 voorjaar 2012 eeuws Schouwen, Duiveland en Dreischor met enige regelmaat voor.38 Dit kan men zien aan de archiefstukken in het Zeeuwse rekenkamerarchief. In de vijftiende eeuw op genoemde eilanden in jaarrekeningen van de Rekenkamer vermelde voornamen wijzen qua woordherkomst misschien wel echt allemaal in Scandinavische richting. De familienaam Fannius (Vannius), die in de zestiende en zeventiende eeuw in Zierikzee en Brouwershaven voorkwam, zou het in verlatiniseerde vorm gestold patronymicum Vannenzoon kunnen zijn.39 Grondgebied nederzetting Het Kohier 1465 geeft geen grondbezit aan, dat is verbonden met het godshuis van Vannekinsdorp c.q. de kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee. Instellingen alsook provenden op altaren met grondbezit zullen er, als men op dit belastingdocument afgaat, niet te vinden zijn geweest. Renesse, Noordwelle, Haamstede en Burgh waren volgens dit overzicht kennelijk plaatsen van grotere importantie. De naam van de plaats Vannekinsdorp lijkt voor en na 1465 in de rekeningen van de rentmeester beoosten Schelde te mankeren. Daarom valt niet licht uit te sluiten, dat de aanduiding Vannekinsdorp alleen onder de bewoners van het Schouwse duingebied is gebruikt. Een en ander doet het vermoeden rijzen dat het om een nederzetting in de duinen met weinig bebouwing is gegaan. Een bescheiden woonplaats in de duinen waar men ploeterend met schrale grond en strijdend met de elementen, zijn basale bestaan heeft geleid. Fragment Visscher-Romankaart van Zeeland (1655) waarop de nederzetting bij de kapel Onze Lieve Vrouwe op Zee is aangegeven. Brovwers

Nehalennia | 2012 | | pagina 14