Aflevering 175 voorjaar 2012 grondgebied kunnen hebben toebehoord.43 Deze veronderstelling lijkt niet te kloppen, omdat in het Kohier 1465 een wel heel uniek aangeduide persoon als 'Costin Oelezoon op die Desie' voor zowel inlandse als uitlandse haaimanpercelen werd aangeslagen. De Heilige Geest van Burgh werd eveneens voor inlandse én uitlandse haaimangrond aangeslagen. En het Kohier bevat meer voorbeelden van unieke persoonsvermeldingen met inlandse en uitlandse percelen duingrond. Bezitters haaimanpercelen Het Kohier 1465 is ook van grote genealogische waarde omdat het, zo vroeg al, ruim driehonderd persoonsvermeldingen geeft. Ongeveer zestig van de genoemde personen - ook niet-adellijke - dragen een bij- of toenaam (zie bijlage). Geestelijkheid en adel Het Kohier 1465 geeft enkele honderden namen van bezitters van duingrond, instellingen en personen. Wereldlijke en kerkelijke lichamen zijn als grondbezitter opgenomen. Men kan de namen lezen van bijvoorbeeld een Sint Jacobsgilde in Renesse, diverse provenden op altaren in de parochiekerken van Renesse, Noordwelle en Burgh, een fonds ter bekosting van een priester aldaar, en de Heilige Geest van Renesse, Haamstede en Burgh, een parochiale liefdadige instelling in deze plaatsen ter ondersteuning van hulpbehoevende inwoners. Onder de andere soorten bezitters vinden we in het vijftiende-eeuwse belastingdocument leden van de geestelijkheid en adel. De geestelijken heten 'heer Jan Arnoutszn.' en 'heer Meeus Willemszn.', mogelijk van de parochie Renesse, alsook 'heer Clais Jansz.'. Broeder Jan van Lelyëndale kan een assisterend lekebroeder van de zusters van het klooster Leliëndale in Burgh zijn geweest. Namen van leden van de adellijke families Van Botlant, Van Haemstede, Van Hodenpijl en Van Renesse kunnen in het Kohier 1465 worden gesignaleerd. De verschillende naamdragers Wellant bezaten veel grond. Zoals is gebleken, bekleedde een van hen in 1465 in de Westeren Ban het schepenambt. Hoogstwaarschijnlijk behoorden zij tot de familie die in Noord- en Zuidwelle een stenen huis in eigendom had.44 Onder 'de bastaardzonen' valt Witte Wittezn. op, met een aanzienlijk aantal gemeten in Haamstede. Wijnen Eelboutsdochter, bezitster van meer dan 75 roeden gegoede duingrond in Vannekinsdorp kan eveneens tot de welgeboren groep hebben behoord. Haar vaders voornaam 'Eelbout' of 'Eerbout' was heel zeldzaam. Waren Eerbout Wissez., grondbezitter in Renesse in 1465, en Huge Eerboutsz. uit Haamstede, ontvanger van het duingeschot in 1484, familieleden van Wijnen?45 Een familieband van deze personen met de stamvader van het geslacht Van Tuyll van Serooskerken, lijkt voor de hand te liggen: een Huge Eerboutsz. - denkelijk genoemde persoon met die naam - was in 1485 en 1486 ambachtsheer in het Westambacht en Oostambacht van Welland.46 Ambachtslieden en anderen Twee molenaars, vijf bakkers, twee kooplieden en een schoenmaker

Nehalennia | 2012 | | pagina 17