5> m Aflevering 175 voorjaar 2012 21 Suickerbackers Blaau en Venetiaansche Oly 'SmvAc&iy-v P.J. Aarssen Een wat vreemde titel die hierna tot een prozaïsche werkelijkheid wordt uitgelegd. Het verhaal begint eigenlijk met een boek. In het Zeeuws Archief bevinden zich twee schuldboeken van een Middelburgse boekverkoper waarvan de naam niet bekend is.1 Als je geïnteresseerd bent in de geschiedenis van de Zeeuwse boekdrukkers, -verkopers en -binders wil je daar meer van weten. De twee boeken - het ene een dikke gebonden foliant van 1795 tot 1798 en het andere een dun in papier genaaid boekje van enkele katernen van 1798 - vormen de debiteurenadministratie van een boekverkoper in Middelburg over de genoemde jaren. Al meteen blijkt uit de notities dat de man - want dat blijkt hij te zijn - meer was dan alleen boekverkoper. Er worden wel verkopen genoteerd van boeken, maar hij doet veel meer. Het valt op dat hij veel kranten verkoopt, vaak met een abonnement voor drie of vijf maanden. Natuurlijk de Middelburgsche Courant maar ook de Haarlemsche en de Rotterdamsche Courant. Regelmatig komen de Post van den Neder- Rhijn, de Post van den Amstel, het Historisch Dagblad en de Amsterdamsche Prijscourant voorbij en ook de Boekzaal [der Geleerde Wereld], Ook waren enkele van zijn klanten geïnteresseerd in het patriottische [Nuttig en Vermaaklijk] Weekblad voor Burgers en Landlieden. Hij verkocht daarvan zelfs exemplaren op fijn papier. Zijn klantenbestand geeft een aardige inkijk in de politieke interesses van de Middelburgers. De z.g. kraankinderen lazen regelmatig de Middelburgsche Courant. 2 Eén titel die naast de couranten de hele periode genoemd wordt is de Naamlyst der getrouwde- en overleden personen, binnen de Stad Middelburg en Stadsambachten. Soms kun je uit de leverantie afleiden dat het om een schoolmeester gaat. Naast pennen, papier en zand levert hij aan Mons. J.N. v.d. Berg te Koudekerke ook een aantal exemplaren van het Nuttig en Vermakelijck Schoolboek, de Trap der Jeugd en de Spreuken Salomons. Ook levert hij regelmatig aan de heer Leliaert van het leesgezelschap. %t. 7 If Bl B yj Bladzijde uit het schuldboek.

Nehalennia | 2012 | | pagina 23