Mededelingen van de Werkgroep CultuurHistorie 26 Aflevering 175 voorjaar 2012 Willem van Oranje: heerser en huisvader Zeeuws Museum31 maart t/m 28 mei 2012 Openingstijden e.d.: www.zeeuwsmuseum.nl Willem van Oranje (1533-1584), bekend als 'Willem de Zwijger' of 'Vader des Vaderlands', is een van de meest tot de verbeelding sprekende figuren uit de Nederlandse geschiedenis. De titel van 'Pater Patriae'die hem al toegekend wordt tijdens zijn leven, benadrukt zijn gezag als grootmoedig bewindsman. Hoewel zijn adellijke status en officiële functies zijn leven grotendeels sturen, is de prins van Oranje meer dan alleen een politieke en militaire leider. Als echtgenoot en vader van een schare meisjes en jongens kent hij goed de verantwoordelijkheden en geneugten van het gezinsleven. Karei van Mander (ontwerper), Hubrecht Leyniers kartonschilder atelier Francijntje Obrij (weverij), Wandtapijt met medaillon van Willem van Oranje (Wapentapijt), wol en zijde, ca. 1603- 1604, 281,5 x 209,6 cm, (ZM, inv. nr. Br 72-006). Tijdens de woelige jaren van de Nederlandse Opstand verblijft Willem van Oranje regelmatig in Zeeland. Samen met zijn vrouw Charlotte de Bourbon en hun kroost woont hij tijdelijk in een pand aan de Lange Delft in Middelburg. Na Willems dood betrekken zijn weduwe Louise de Coligny en een aantal van Willems kinderen vertrekken van de Abdij waar heden de zalen van het Zeeuws Museum zijn ondergebracht. Het Zeeuws Museum is dus omwille van zijn locatie en de betekenis van Zeeland tijdens de Opstand de geschikte plek om het privé- en publieke leven van de prins en zijn gezin tot leven te brengen. De bekende reeks wandtapijten over de strijd van de Zeeuwen tegen de Spaanse troepen tijdens de Tachtigjarige Oorlog, snedige politieke prenten, vorstelijke portretten, geuzenpenningen en een vroeg 17de-eeuws carton voor een glasraam met het beleg van Leiden, verhalen de politieke rol die de prins van Oranje speelt in de Nederlandse onafhankelijkheidsstrijd tegen de Spaanse koning Filips II. Een portretprent van Charlotte de Bourbon, een kinderportretje van Elisabeth de Bourbon door de Zeeuwse schilder Daniël van den Queborn en een 16de-eeuwse tafelschikking belichten het meer persoonlijk leven van Willem.

Nehalennia | 2012 | | pagina 28