m Van de Zêêuwse Dialectverênigieng VAN DE REDACTIECOMMISSIE 28 m Aflevering 175 voorjaar 2012 'Hoe uaorde bi joe mit de schöönmaek?' Als u dit leest is het inmiddels weer voorjaar. De tijd van nieuw leven: de knoppen aan de bomen botten uit, de zon neemt in kracht toe en alles lijkt weer een vrolijk gezicht gekregen te hebben. Het voorjaar was ook altijd de tijd van de schoonmaak. Tegenwoordig zie je dat zo niet meer, maar vroeger zag je uiterlijke tekenen daarvan duidelijk buiten uitgestald. Alles stieng of hieng an de ruiter, zei men wel. Vloerkleden, dekens, gordijnen, tafelkleden, alles ging naar buiten om uitgeklopt te worden en te luchten. Intussen was men in huis bezig om alles te soppen en te boenen, 's Avonds hing er dan in huis een penetrante geur van schoonmaakmiddelen. Ook de kachels werden onder handen genomen. Die werden intensief gepoetst met kachelpoets van het merk Zebra en achter de mica-ruitjes werd rood cellofaanpapier bevestigd. Vaak het rode cellofaan dat gewikkeld zat om bollen Edammer kazen. Nee, na de schoonmaak werd de kachel niet meer aangemaakt, hoe fris het in april ook nog kon zijn. Bovendien was het afvoerpijpje naar de smid gebracht om het wat op te knappen of het zo nodig te vervangen. De schoonmaak was het gesprek van de dag. 'Hoe vaorde bi joe mit de schöönmaek?' was een veelgehoorde vraag. 'Klaer, op de zolder naemoet eens een vrouw in Ouddorp geantwoord hebben. Nog jaren daarna werd er minachtend over gesproken, want in de schoonmaak zat een bepaald logisch systeem. Men begon op zolder, anders zou het stof de reeds schone ruimten beneden bevuilen en daarna kwamen de ruimtes beneden pas aan de beurt. Die vrouwe stieng dan aok bekend 'n vuulik, die niet wist hoe het hoorde. En inderdaad was het bij haar in huis niet zo proper. Nieuw ingekomen vrouwen werden dan ook vaak beoordeeld op het feit of ze schööne waere. De vrouw van een nieuwe dokter bij ons op het dorp heeft me ooit verteld, dat haar steeds gevraagd werd, hoe ver ze al was met de schoonmaak, want niemand had nog iets buiten zien hangen. Om van het gezeur af te zijn, had ze toen maar wat dekens buiten gehangen en in de wachtkamer een open pot met boenwas neergezet en wat stofdoeken neergelegd. Ja de voorjaarsschoonmaak was een heel bedrijf! Misschien heeft u wat de schoonmaak betreft ook bepaalde ervaringen? Stuur ze maar naar de redactie en ze worden geplaatst.

Nehalennia | 2012 | | pagina 30