Aflevering 175 voorjaar 2012 omgeving van Hoek is met de komst van de industrie flink veranderd, maar het blijft toch een prachtige streek. Er gaan weinig weken voorbij dat ik niet naar de polders bij Hoek ga. Je bent op een boerderij geboren en geen boer geworden? Als kind was het mijn droom om boer te worden. Mijn opleiding was daar dan ook op gericht. Maar de mogelijkheden om op een boerderij te komen waren toen erg schaars. Bovendien kostte dat veel en ik had het geld niet. Na wat omzwervingen ben ik dan in een fabriek bij Gent in de magazijnen aan de slag gegaan. Ze maakten daar producten als gaas, spijkers, bouten en moeren, betonijzer en lasdraad. Na een paar jaar belandde ik op personeelszaken. Door hard werken, studeren en het nodige geluk ben ik er personeelschef geworden. Had je, achteraf bekeken, niet liever iets anders gedaan? Nee, eigenlijk ben ik nogal tevreden met wat het uiteindelijk geworden is. Als ik vandaag de boeren bezig zie is dat beroep op korte tijd enorm veranderd. Om de kinderen iets te vertellen over de jacht en vooral de natuur, heb ik vaak een middagje voor de klas gestaan. Ik deed dat met geweldig veel plezier. Vooral de lessen voor de groepen 7 en 8 gaf ik bijzonder graag. Die kinderen kunnen tegenwoordig al heel goed meepraten. Maar mijn leven lang voor de klas staan was niets voor mij geweest. En je hobby is rijmpjes maken? Ja en nee. Rijmpjes maken, vooral in het dialect is iets van de laatste jaren. Mijn grote hobby is jagen. AI noem ik dat zelf liever geen hobby. Het is een passie waar veel verantwoordelijkheid bij komt kijken. In de eerste plaats ga je vaak met een wapen om. Als jager je grootste vriend, maar tevens je grootste vijand. Verder ben je vaak aan het ingrijpen in de natuur. Een fout die je daarbij maakt is meestal onherroepelijk. In Nederland neemt de jager ook de taak van grote roofdieren over. Je kunt hier geen beren en wolven meer vrij rond laten lopen. Als de jager die taak niet of te laat mag uitvoeren, kan het behoorlijk fout lopen. Momenteel zijn de geweldige aantallen ganzen en vossen daar een voorbeeld van. Een vos is een prachtig dier, dat zeker zijn rol kan spelen in onze natuur. Maar als er nu zo'n 600 vossen in Zeeuws Vlaanderen leven, is dat volgens mij echt wel teveel.

Nehalennia | 2012 | | pagina 35