f f: m M N STIKJE KIEKPLAETE Aflevering 175 voorjaar 2012 35 1 "ifft i In 'n paor uur vliegt ie om de wèreld, dag en nacht. André Kuipers, ruumtevaorder uut Olland. 'n Tiedje geleejen was op de tillevisie. Life. In gesprek mee studenten van de T. U. uut Delft en ook mee Mare Rutten, onze menister president. Zie je dao André in 'n stoel zitten en mee allemao gezellig zitten kletsen, over koetjes en kalfjes. Komt ie los van z'n stoel, zweeft deu de kaomer, soms op z'n kop, mao 't is net of tie dao niks van merkt. Vertelt ie 'oe of tie eet, drinkt en slaopt. Alles de gewoonste zaok van de wèreld. Allicht, André is een wetenschapper, een arts, die z'n eigen nie zo vlug van de wies laot briengen. Die 'ouw de touwtjes gèrn zelf in 'annen. Jaorenlange training. En noe mag het dus allemao gebeuren. En dat zit ie nog nie allêêne in dat kaomertje. Belnêê, d'r bin d'r nog viere in de buurte. Jie zie Rutten zitten dienken. Tussen al die studenten. Joenge, enthousiaste gasten. Die Rutten zit mee 'n 'êêle club menister allemao diengen uut te dokteren om de crisis onder controle te kriegen. En mao rekenen. Kwam tie vorig jaor nie terug uut Brussel en stoeng die dao nie te stuntelen mee al die rekenfouten? En noe zit ie daor in Delft vast en zeker te dienken: "Oe kriege kik de volgende kêêr de zwevende kiezers over m'n durpel?" R.W. De oude Kiekplaete. Beantwoording van Kiekplaete 173 (herfst 2011) Mw. J. L. Dieleman de Bokx uit Zierikzee schreef ons: Ik bin hraot ehroeid in een polder en di a me een jachtopziender en die viste in zo'n böötje op pilik inde waetergang. Di bie ons. En toen kregen ons we is 'n zootje. Inderdaad, het is een visbak. De foto is van begin vorige eeuw en die zou wel eens in West-Zeeuwsch-Vlaanderen gemaakt kunnen zijn. Rinus van Langeraad uit Hoofddorp was ook getroffen

Nehalennia | 2012 | | pagina 37