Aflevering 175 voorjaar 2012 37 is Ed Steijns. Geen wonder, want die heeft huis een hele verzameling oud gereedschap; zijn "stal" is bijna een museum. We luisteren even naar Ed. "Op Klooster [Kloosterzande] 'ier, aoi m'n 'n ander medel. Da was zonder böót en daor Sting öök gêêne paol onder d'n balk, waorop 't net aon schernierde. De stokken waorof 't net aon vast zat, waoren lange takken van n'n bóöm. Da net 'ing aon 't énden van 'n ne ronden paol, en 't wier mee 'n touw opgetrokken. Mee zöó'n kruisnet wisten ze in de waotergank of slööt, maor öök veel bij ons 'iere in de zêê [Westerschelde], bijvoorbeeld aon Waloorden, d'n Eéck en Kruisdurp. In de zêê visten ze vanaf de gloei'k. Daor vinge ze onder andere bot, spaol'k, schardijn, soms 'ne zêêbaors, maor die dierf van 't net springen. 'Ne klets mee zijne stjêrt... en 'ij sprong t'r af..." Adri Kloosterman uit Biezelinge stuurde z'n antwoord samen met de vragenlijst in. Volgens hem is het "een kruusnette om te vissen. Oans hingen ok we stroopen mit een kleine kruusnette van 1 m2. We hiengen dan me z'n beien in de hrotere dulvenen waeterhangen. Êên dee de nette onder waeter; d'n aaren joeg de pillik op deur mit een stok in d'n duif te stoempen. We noemden dat ok we een perreplunetje." Op de redactievergadering van 18 januari zijn de genummerde inzendingen in een bus gedaan en het lot viel op de heer W. P. de Jonge uit Bergen op Zoom. Van harte gefeliciteerd. De boekenbon ter waarde van twintig euro komt eraan. De nieuwe Raedplaete staat hierbij. Weet je het antwoord, Nieuwe Raedplaat stuur een briefje of een mailtje naar het secretariaat en het komt voor (175). elkaar.

Nehalennia | 2012 | | pagina 39