Aflevering 175 voorjaar 2012 owee a 't lang dröoge gewist was. Dan kreeg je die rotpeetjes ost nie uut de grond. Soms naomen we een erpelmesje of een stikje scherp glas mee om dien bucht uut de grond te kriegen. Ik was wè 's jaloers op m'n vaoder. Die kon teminsen rechtop lopen en die ao een scherpe kapper om mee te werken. De reken waoren soms zo lange da je d'r een schof over dêe om van 't ene ende nao 't andre ende van 't land te geraoken. Alles gieng op d'n duur zêer doen. Je knieën, je rugge, je viengers, je polsen. Ik zei toen dikkels tegen moeder: "Dao gaod een tiet kommen da dT nie mTr nodig is. Ze gaon ooit een soort zaaoimesjien uutvinnen da die peetjes gliek op éen zet, een mesjien da om de zövee centimeter een zoadje laot vallen. Da wor ooit uutgevonnen, wan da krupen is nie mènselik." Moeder most dan maor 's lachen. "Jie kan goed fantaseren",zei ze dan, "mao voorlopig zu'n me toch mao bluven krupen, iets anders zit er nie op, ee". En dan dunden we wee vedder, soms in de koue en de motregen, die tot diepe in je botten wist deu te driengen. Soms in de brandende zonne. Altiet even erg: as een beest op annen en knieën deu 't land krupen en peeplantjes uut de grond trekken. Gelukkig is m'n voorspellieng van toen uutgekommen en bin d'r preciesiezaaoimesjienes ontwikkeld. Moeder zei dan: '"k Ao daorom toen nooit kunnen dienken da jie mee je fantasie nog 's gliek zou kriegen, mao 'k moe toegeven, 't is t 'r toch van gekommen. Gelukkig vöor al die ménsen, die noe nie meer op udder knieën deu 't land moeten krupen". Om d'r filosofisch aon toe te voegen: "Mao, zeg 's eerlik, vintje, bin je d'r ooit slechter van 'g worren, da j'af en toe 's een paor daogen ned'rig werk most doen, of ei je d'r messchien juust wa van geleerd 't Ja, nooit gedocht da'k van bjéten dunnen nog 's wa zou leren. Mao jao, noe je 't zegt Jan Lauret Middelburg, 28 juni 2011

Nehalennia | 2012 | | pagina 43