m Commissie van de Zeeuwse Dialectvereniging in Zierikzee. Daar zou ook 46 Aflevering 175 voorjaar 2012 een professor in de historische taalkunde en dialectologie van de Rijks Universiteit in Gent als adviseur aanwezig zijn. Die zou ik het vragen! Dan waren we er uit. Maar ook de professor kon na uitvoerig zoeken op internet tot zijn spijt geen uitkomst bieden. Ten einde raad sloeg onze gastheer nog eens aan het googlen. Hij typte nu ook het woord 'roesel' in. Er verscheen een Duitse site met een filmpje van YouTube. Een 'roesel' zou een soort krekel zijn, de Metrioptera roeselii. We zagen op het filmpje de krekel lustig rondkruipen op groene bladeren en dachten er nu uit te zijn. Toch begon de twijfel al gauw toe te slaan, want krekels in januari? Wat een simpel berichtje uit een krant na 90 jaar al niet te weeg kan brengen. Nog even heb ik gedacht aan het woord 'roedels', maar nog steeds weten we niet echt wat 'kroezels' zijn. Wie het weet mag het zeggen! Reacties graag naar de dialectredactie. Pau Heerschap VARIA De slierkèrke, vervolg In de vorige aflevering stond een stukje over de Slierkèrke. Dit hoorde daar eigenlijk nog bij. En er kwam terecht een reactie, van dokter Van Dijk. 'Elke dag word ik in onze huiskamer met een ets uit 1657 herinnert aan de prachtige gotische kerk, die ooit het centrum van Zierikzee sierde. Deze Sint Lievens Monsterkerk dateerde waarschijnlijk uit de veertiende eeuw en was 3Vi keer zo groot als de tegenwoordige. Het was een kerk met drie schepen en een totale lengte van 102 meter. Op 7 oktober 1832 brak er als gevolg van loodgieterswerkzaamheden brand uit. Het resultaat was dat de kerk uitbrandde. De sterke muren bleven echter overeind staan en ook van het interieur waaronder vele grafstenen en andere fraaie gedenktekens, bleef veel gespaard. Desondanks besloot het bestuur van de kerk in al zijn wijsheid het geheel af te breken en het puin te verkopen voor onder andere versterking van de zeeweringen. Ook diverse Zierikzeese stoeppalen zijn verzaagde grafstenen uit deze kerk. De huidige Sint Lievens Monsterkerk, in de volksmond de Nieuwe Kerk genoemd, die meer van een Griekse tempel weg heeft als van een kerk, kwam op dezelfde plaats te staan als zijn grotendeels afgebroken voorganger. Dit neo-klassieke bouwwerk werd in 1848 plechtig ingewijd en sindsdien ontsiert dit monster van een kerk het centrum van Zierikzee. Echter niets zo zwart of er zit wel een wit randje aan. Aan weerszijden van de hardstenen toegangstrappen bevinden zich hellingen van hetzelfde materiaal. De Zierikzeese jeugd had snel in de gaten dat deze hellingen prachtige glijbanen waren en nam ze als zodanig in gebruik. Hele generaties hebben hier hun jeugdige broeken sneller dan de bedoeling was naar de voddenzak geholpen. Zodanig dat in de afgelopen anderhalve eeuw hierdoor zichtbaar gleuven in het hardsteen zijn ontstaan. Aan deze activiteit heeft de kerk zijn derde naam te danken, namelijk, in goed Zêêuws, de "slierkèrke".' Rinus van Langeraad, Hoofddorp

Nehalennia | 2012 | | pagina 48