2 #n Aflevering 175 voorjaar 2012 'Vannekinsdorp opgemeten' Over een middeleeuws belastingdocument van de Kop van Schouwen Henk Dalebout en Sander den Haan Het omvangrijke archief van de Rekenkamer van Zeeland reikt terug tot het eind van de Middeleeuwen. De hierbij gedeponeerde archieven reiken tot in de eerste helft van de vijftiende eeuw, met zowaar neerwaartse uitschieters naar de twaalfde eeuw. De rekenkamerstukken verschaffen onderzoekers van de geschiedenis van de Zeeuwse eilanden een kleurrijk palet aan thema's voor historische naspeuringen. Nagenoeg het oudste deel van het archief betreft de neerslag van de werkzaamheden van de grafelijke rentmeesters-generaal beoosten en bewesten Schelde in de Bourgondisch- Habsburgse periode. In hedendaags taalgebruik was het werkgebied van deze rendanten, in de jaren 1433-1584, de eilanden van het gewest Zeeland ten noorden en ten zuiden van de Oosterschelde. Betreffende topambtenaren stelden namens hun broodheer een groot belang in de mate van belastbaarheid en het beheer in het Zeeuwse gewest. Hun in perkamenten banden gestoken jaarrekeningen en bijlagen daarbij over Schouwen-Duiveland in vermeld tijdvak, bevatten een enorme veelheid aan gegevens over landerijen en gegevens over onderhoud van het slot Gravenhof in Zierikzee, het kantoor- en gevangenisgebouw Gravensteen in deze stad en de molen van Renesse in bezit van de graaf van Zeeland. De gegevens over eilandbewoners in de registers en losse stukken betreffen hun belastbaar grondbezit en verder hun grafelijke ambten. Rentmeestersklerken, deurwaarders, belastinggaarders en verschillende andere ambtenaren, ze moesten allemaal worden beloond. Kohier 1465 Grondbelasting Vorig jaar werd de transcriptie voltooid en op de website met toegangen archieven.nl gepubliceerd, van een papieren katern betreffende de heffing van de 'Duynpacht' op het eiland Schouwen over 1465. 'Duynpacht' moeten we verklaren met het woord 'grondbelasting' of met het woord 'duingeschot'. Het katern is ingebonden achter in de perkamenten jaarrekening 1465/1466 van een iets groter formaat, opgemaakt onder rentmeester-generaal beoosten Schelde Willem Bolle in februari 1466. Benaming belastingdocument Weliswaar is het katern 'kohier 1465' beschreven in de inventaris van het rekenkamerarchief 1433-1584 onder inventarisnummer 874, maar slechts als summiere bemerking bij de beschrijving van de jaarrekening waarin deze zich bevindt. De Zeeuwse rijksarchivaris mr. Robert Fruin (1857-1939) zag vermoedelijk zowel een 'legger' als een 'quohier' (kohier) in het stuk. De door oorlogsgeweld verloren 'legger' vermeld in Fruins regest van de verklaring van Mannen der grafelijkheid van Zeeland van 16 augustus 1466, zou het origineel van het bewaard gebleven katern kunnen zijn geweest: het 'kohier 1465'. Dit belastingdocument bevatte de resultaten van de 'verhevening' van 1465, alsook de te verwachten belastingopbrengst over delen van de Schouwse binnenduinen.1 Het 'quohier' van Fruin, bij de

Nehalennia | 2012 | | pagina 4