Een schööne brief We ontvingen een schööne brief van mw. Rie Oele-Geelhoedt. Ze schreef dat ze na dertig jaar d'r lidmaatschap beëindigt. "Toen ik 'n week of twa geleejen in de uutnödigieng las, dat 't dit jaor de 35ste dialectdag zou worren, docht ik 'Oevee kêêr zou 'k dao noe a nie nao toe gewist binnen? 'k Wist het nie uut m'n 'ööfd, mao 'k wist wel da 'k êêst 'n 'êêle tied meeholpen 'èn an da regioboek vo 't Land van Axel. Toen da gedruk was, kreeg ik 'n uutnöódigieng om te kommen a 't angebooien zou worren op de dialectendag. Daor aon 'k toen nog nóóit van höören, maor ik bin toch nao toe hehaon. Dao trof ik 'n 'êêlboel vroegere bekènden van 't Durp [Zaamslag], Vee net as ik uutzwèrvers. Ze waoren al lange lid van de ZVD. 't Wier 'nb 'êêle schööne middag, mee vee leute. Ik 'èn m'n eihen dan ook direct ingeschreven als lid en ik 'èn d'r toen ook dien middag gliwk een boekje gekocht, waorin ik noe zien, dat 't gedrukt is in 1981. Ik bin noe dus 30 jaor lid. Da's 'n 'êêlen tied ee? Toevallig wier ik dit jaor ook voo de dèrde kêêr 30 jaor. Da's móói ee? Dèrtieg jaor lid van een verêênigieng? Je ziet de buuje al angen zeker? Ierbie wil ik dus m'n lidmaotschap beëindigen voo 2012. 'k Bedanken judder voo al die móóie dialetdaogen en die Nehalennia's, die noe allemao mee udder 120-en dienk ik, van onder in de kasse staon. Altied bewaord. En zou noe zonde zien om die weg te góóien. Êêst mee van die kleine lettertjes as vliegescheetjes. En de leste van die gróóte gekleurde. Pracht exemplaoren. 't Gao nie slecht dus. 'k 'Open dan ook dat de vereêênigieng nog lank za bestaon. 'k Wénsen judder zaoterdag weerom 'n 'êêlen móöien en gezelligen dag. D'artelike groeten van Rie Oele-Geelhoed uut Zwijndrecht Bedankt Rie, voor de sympathieke woorden en het gaat u goed. In groepjes invullen Er zijn in het Zeeuwse drie, vier groepen die actief bezig zijn met het invullen van de vragenlijsten. Samen lijsten invullen is best gezellig. Dat horen we steeds van de groepen uit Noord-Zeeland (Zierikzee), Zeeuwsch-Vlaanderen (Biervliet) op Sint-Philipsland en de Zak van Zuid-Beveland. Deze laatste groep komt altijd samen twee weken nadat Nehalennia is uitgekomen. De ene keer bij die, de andere keer weer bij een ander thuis. Wie de groep ontvangt, die heeft meestal een verhaal, een gedicht of wat anders bij de hand om de avond af te sluiten. Dat is een goed idee, misschien ook voor jullie groep. Als je zelf een groepje wil beginnen, neem dan contact op met het secretariaat. Daar is het ledenbestand bekend. Vandaar. In groepjes invullen. Biervliet, herfst 2011. Aflevering 175 voorjaar 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 50