Aflevering 175 voorjaar 2012 Rentmeester Bolle op Schouwen" 'Handteikenvan rentmeester-generaal beoosten Schelde Willem (Guillaume) Bolle in Zierikzee onder zijn brief aan het grafelijk hof in Brussel geschreven op Sint Luciëndag (13 december) 1471 Zeeuws Archief, archief Rekenkamer van Zeeland 1433- 1584 inv.nr. 880). Personalia Het geboortejaar van Willem Bolle zal toch zeker vóór 1425 hebben gelegen. Immers, hij kon al in 1442 in het gewest Holland optreden als klerk van de stadhouder van Holland en Zeeland en in 1446 als secretaris van hertog Filips de Goede (1396-1467). Het is aannemelijk dat zijn wieg in Haarlem heeft gestaan. Aan het eind van de vijftiende eeuw was een Cornelis Bolle van Zaenden, schepen van die stad.11 De familie van Willems moeder bezat een deel van de heerlijkheid Zaenden in Kennemerland. Ook de familienaam van zoon Willem zou nu en dan met de naam van de bezitting worden verlengd. Vanaf 1451 tot en met 1474 was Willem Bolle in Zeeland als rentmeester generaal 'van Beoisterscelt in Zeelant' werkzaam, als opvolger van Klaas de Vriese. Zijn ambtsgebied bestond uit de toenmalige Zeeuwse eilanden Schouwen, Duiveland en Tholen. Hij hield kantoor in het Gravensteen in Zierikzee en bekleedde in deze stad het baljuwsambt. Bolle verwierf het dijkgraafschap van het westelijke derdedeel van Noord-Beveland (1455) en van de noord- en oostkant van het eiland Schouwen (1466). Voorts vermelden de bronnen hem als rentmeester in Putten en Strijen (1459-1469) en 's-Gravenpolder (1459-1469). Van de laatstgenoemde plaats was hij ook ambachtsheer. De Zeeuwse grafelijke jaarrekening van 1491 noemt hem - op zeer gevorderde leeftijd - dijkgraaf van de polder Clauskinderen bij Burgh. Willem Bolle was gehuwd met Cornelia, een bastaarddochter van de edelman Willem van Oostende. Drie zonen van Willem Bolle zijn bekend: Jan Willemsz. Bolle, Pieter Willemsz. Bolle en de reeds ter sprake gebrachte Floris Willemsz. Bolle. Het Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek vermeldt de laatste als leenman der grafelijkheid van Zeeland. Floris Willemsz. bezat in elk geval land op Schouwen: in Zuidland en misschien tevens in Haamstede. Tot Willem Bolles zonen lijkt ook geestelijke 'heer Cornelis Willem Bolle' te behoren, die met Schouws landbezit een kapelanie had gesticht. Er was een dochter, Cornelie van Sanden, die in het huwelijk trad met de Zeeuwse edelman Anthonis van Cats. Bolle zal met vrouw en kinderen in Zierikzee hebben gewoond. Wellicht mocht hij daar, in de hoedanigheid van vertegenwoordiger van de landheer, een gedeelte van het slot Gravenhof gebruiken. Recent onderzoek heeft aangetoond, dat oud rentmeester Willem Bolle omstreeks 1475 is gestorven.12 Hij wordt na zijn overlijden genoemd als wijlen Willem Bolle van Sanden, in de archiefstukken over Cornelie's vaderlijke goederen in Stavenisse uit de jaren 1500-1503. Het moet niet worden uitgesloten dat de hiervoor genoemde Willem Bolle Lauwe, bezitter van meer dan drie gegoede gemeten i—-—i r Haamsteeds duinland Bezuyden Clifs in het Kohier 1465, een naamgenoot van de g rentmeester betreft. Het lijkt aannemelijk dat Floris Willemsz. Bolle uit Haamstede, als Zierikzees poorter te berde gebracht, diens zoon was. VV***v- tvrrtO

Nehalennia | 2012 | | pagina 7