m Beschadigd zegel in rode was met het familiewapen van rentmeester Willem Bolle met een schuinbalk in het schild en een vederbos als helmteken (GASD, Archief stad en gemeente Zierikzee, Privileges, akte 22 juni 1473 [zonder inv.nr.]). Schouwse verwanten De rentmeesters ronde toenaam werd en wordt op Schouwen zeker sinds de veertiende eeuw tot op heden als familienaam, en tot in de achttiende eeuw daar tevens als voornaam gebruikt. In de Late Middeleeuwen bestonden op het eiland tegelijkertijd de ook toen ongewone voornamen Bolle en Bollaerd of Bollert, die wellicht alle drie tot eenzelfde stamvorm zijn terug te brengen. In het Kohier 1465 komt een tweetal belastingplichtigen getooid met vaders voornaam Bollert voor. Waren deze personen verwanten, afstammelingen zelfs, van Bollaerd Bollaerdsz.? Deze naamdrager was samen met Symon Hobuicsz. begin veertiende eeuw ambachtsheer in het Zegambacht (1308-1328) - een gebied ten zuiden van het West-Ambacht van Welland - met beschikking over een steenhuis.13 Bollaerd zal een edelman zijn geweest, omdat de Zeeuwse ambachtsheer toen nog tot de adel moest behoren. In 1322 werd hij door graaf Willem III als vrijgeborene beschouwd.14 In het Haamsteedse heeft tot in de vorige eeuw een oude tak Bolle gebloeid, van de gelijknamige, Westhoekse familie die in verschillende andere plaatsen op tegenwoordig Schouwen-Duiveland nog voortbestaat.15 Volgens De vroedschap van Zierikzee van archivaris en geschiedschrijver De Vos kwamen zestiende-eeuwse naamdragers Bolle voor in Brouwershaven. Hun familiewapen met een schuinbalk in het schild is, afgezien van de ontbrekende zespuntige ster van Willem Bolle, hetzelfde schild als dat van laatstgenoemde. In de jaren veertig zou hij in Holland hebben gezegeld met een schild waarin een met drie bollen beladen schuinbalk. Toen zou zijn helmteken een mansfiguur zijn geweest.16 De Brouwershavense Bolle-clan woonde, om precies te zijn, in de tweede helft van de zestiende eeuw in de Schouwse smalstad. Er is een gegronde reden verwantschap van de familiegroep met de rentmeester uit Holland te veronderstellen: het gelijkende wapenschild van deze groep en het feit dat ambtenaar Bolle in 1460 een van de drie eigenaren van de ambachtsheerlijkheid Brouwershaven was geworden. Hij had dat jaar het deel van de heerlijkheid gekocht, dat door de dood van Jan van Cats, oom van zijn schoonzoon Anthonis, aan hertog Filips de Goede was vervallen. Willem Bolle heeft in Brouwershaven, als ambachtsheer, veel invloed gehad. Zijn zeggenschap ter plaatse zou voor verwanten Brouwershaven als woonstede interessant kunnen hebben gemaakt. In Dreischor, waaronder zijn achterleen Natairs viel, kwam de geslachtsnaam Bolle onder de landeigenaars voor. Onder de pachters in het gebied kon de naam als patronymicum worden gesignaleerd.17 De wapenschilden van de familiegroepen uit Haamstede en Brouwershaven duiden niet op onderlinge verwantschap. Maar misschien mag aan de heraldische verschillen geen conclusie worden verbonden. Aflevering 175 voorjaar 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 8