Een huis in de Heerenstraat 10 Aflevering 176 zomer 2012 P. Heerschap Vroeger was er in Ouddorp een Heerenstraat. Op oude ansichtskaarten van dat gedeelte van de ring om de kerk wordt hij als zodanig aangeduid. Het betreft het zuidelijke gedeelte van de ring, dat bebouwd was met een aantal statige panden, waarin notabelen en renteniers woonden. Voor de huizen lagen hardstenen stoepen, waarlangs sierlijke smeedijzeren hekken en stangen aangebracht waren. Tot de jaren zestig van de vorige eeuw is dat deftige aanzicht bewaard gebleven. Mijn moeder, geboren in 1903, vertelde dat zij als kind met vriendinnetjes op die stoepen regelmatig ging bikkeleneen behendigheidsspel uit die tijd. Als wij uit school kwamen gebruikten wij de stangen soms als rekstokken en haalden allerlei acrobatische toeren uit. Dat was in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Oude opname van de Heerenstraat. Bijzondere panden Enkele bijzondere panden in dat gedeelte van de Weststraat - later is de 'Heerenstraat' daar bijgevoegd - springen duidelijk in het oog. In de eerste plaats is dat de pastorie van de Doopsgezinde Gemeente. In het achterhuis van dat pand werd in de zeventiende eeuw een kamer ingericht voor de eredienst. Door een poortje langs de linkerkant van het gebouw kon men langs de buitenkant bij de ingang van de schuilkerk komen. Het tweede opvallende gebouw is het pand met een brede gevel, die bekroond is met een driehoekig fronton. In het midden is een medaillon aangebracht, met het jaartal 1774. Aan weerszijden is het omkranst met groene lauwertakken met gouden appels. Alles bij elkaar is het een kleurig geheel: een meekraprode ondergrond met daarop de gele omlijsting en het groen en goud van de versieringen. In het midden van de gevel geeft een monumentale deur toegang tot het pand. Aan de linkerkant bevindt zich nog een deur met een gang erachter. Deze lijkt (in later tijd) tegen het huis

Nehalennia | 2012 | | pagina 12