m Leiden, ondertekend door dominee Hoornbeeck. Het is wonderlijk dat hij 14 Aflevering 176 zomer 2012 in hetzelfde jaar in dienst treedt van de VOC als soldaat. In het register staat hij vermeld als adelborst. Waarom Johannes dat besluit neemt is niet bekend. Het kan een samenloop geweest zijn van diverse gebeurtenissen en omstandigheden: zijn ervaringen aan de Leidse universiteit, het kort na elkaar overlijden van zijn vader en moeder in 1664 en het heersende politieke klimaat in de Nederlanden, de behoefte aan meer militairen op de schepen als gevolg van de Tweede Engelse oorlog. In elk geval scheept hij zich op 17 december 1665 in op de fluit Nuijtsenburg, voor een soldij van 10 gulden per maand. De Nuijtsenburg was een nieuw schip, gebouwd tussen 1664 en 1665 en eigendom van de Amsterdamse kamer van de VOC. Na een zeereis van drie en een halve maand, komt het schip aan bij Kaap de Goede Hoop en gaat men aan land. Op 15 april vertrekt de Nuijtsenburg naar Batavia. Johannes is dan niet aan boord; hij blijft achter op de Kaap. Hij kan dan niet weten dat hij zijn vaderland nooit meer zal zien en de stamvader zal worden van de Zuid-Afrikaanse familie Pretorius. Mauritius Op 20 mei 1666 besluit de Politiek Raad van de Kaap om voorraden naar het eiland Mauritius te vervoeren. Dat in 1513 door de Portugezen ontdekte eiland is sinds 1598 door de Nederlanders bezet. Er is besloten dat Johannes mee zal reizen op de fluit Hooch Caspel. Als de lading op Mauritius gelost is, moet het schip doorvaren naar Madagaskar om daar rijst en slaven in te laden. Johannes blijf op het eiland Mauritius achter; hij heeft een aanbevelingsbrief bij zich om er de functie van waarnemend gouverneur te vervullen. Door de gebrekkige communicatie weten de mannen van de Politieke Raad echter niet hoe de toestand op het eiland is. De waarnemend gouverneur Jan van Laer oefent zijn functie nog gewoon uit en wil dat ook blijven doen. Er wordt een oplossing gevonden: Johannes zal, gelet op zijn theologische achtergrond, ziekentrooster, geestelijk verzorger, van het eiland worden. Uit een verslag over een conflict wordt duidelijk dat hij aangesproken wordt als dominee. Hij vervult ook bestuursfuncties. Uit een aanstellingsbrief blijkt dat hij, mocht de functie vrijkomen, zelfs op de nominatie staat voor gouverneur. Drie jaar is Johannes Pretorius op Mauritius gebleven en vertrekt dan weer naar de Kaap. Mauritius is vooral belangrijk voor de leverantie van ebbenhout. De Kaap Op maandag 9 december 1969 komt het schip, 'een galjootje' De Voerman, na een reis van een volle maand in Kaapstad aan. Johannes zet voet aan wal. Hij wordt in 1670 door de Politieke Raad aangesteld als 'assistent in de secretarije' en vervult aan de Kaap diverse bestuursfuncties. Zelf heeft hij een 'tuinderije' ingericht. Op de Kaap worden voor de VOC veel verse groenten verbouwd. De schepen kunnen in het zogenaamde verversingsstation verse 'gezonde' proviand inslaan. Nazaten van Johannes Pretorius stichten in 1855 de naar de familienaam genoemde stad Pretoria. In Zuid-Afrika woont nog altijd een behoorlijk aantal personen met de naam Pretorius. Wie op Google de naam Pretorius intikt, komt er heel wat tegen. Zo is er een wijnhuis Pretorius dat wijnen produceert onder de naam 'Goedereede'. Zo ook Gerrie Pretorius, een Zuid-

Nehalennia | 2012 | | pagina 16