15 Afrikaanse popzanger, die aantal gouden platen op zijn naam heeft staan en in Nederland al een keer met Annie Schilder is opgetreden. De contacten met Ouddorp Er is door de eeuwen heen altijd wel belangstelling geweest voor Ouddorp als dorp van herkomst. Het is dr. Willem Punt, een cultuurhistoricus uit Pretoria en voorzitter van de plaatselijke oudheidskamer die er voor gezorgd heeft dat in 1953 de banden tussen de Zuid-Afrikaanse hoofdstad Pretoria en Ouddorp weer tastbaar herbevestigd zijn. De heer Punt heeft een studiebeurs ontvangen van het Zuid-Afrikaanse Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om in Europa onderzoek te gaan verrichten naar de relatie met Pretoria. Zo komt hij ook in Ouddorp terecht en heeft contact met de toenmalige burgemeester J. A. Kleijnenberg. In 1955 bestaat Pretoria 100 jaar en een comité gaat zich bezighouden met de voorbereidingen voor de feestelijkheden en hoewel dr. Punt een aanbeveling kenbaar maakt om ook burgemeester Kleynenberg uit te nodigen, gaat dat echter niet door, want de burgemeester van Amsterdam is al uitgenodigd! Burgemeester Kleijnenberg schrijft wel een hartelijke felicitatiebrief, waar hij ingaat op de kerkklok van Ouddorp, die geluid zou hebben bij doop van Johannes Pretorius. In 1989 brengt ene Frangois Pretorius voor de derde maal een bezoek aan Ouddorp. Hij heeft dan informeel contact met het gemeentebestuur van Frans Pretorius in Goedereede en het kerkbestuur van de Hervormde gemeente van Ouddorp. de Pretoriuslaan in Hij stelt een boek samen over de Europese achtergrond en geschiedenis van Ouddorp. de Zuid-Afrikaanse Pretorius-familie onder de titel Op 'n Onmeetlikheid: van Eén Eindpunt Na 'n Ander, een citaat uit de Pensées van Blaise Pascal. In een aantal hoofdstukken beschrijft hij zeer gedetailleerd alle plaatsen die iets met de familie te maken hebben. Alles is ook heel goed gedocumenteerd, het boek bevat honderden voetnoten. Door uitvoerig bronnenonderzoek zijn ook historische onjuistheden uit de gangbare geschiedenisboeken weerlegd. Het boek biedt een schat aan informatie over de plaatsten die iets met de familie te maken hebben. Het is in het Zuid-Afrikaans geschreven, maar dat is nauwelijks een beletsel om de informatie tot zich te kunnen nemen. Is het Zuid-Afrikaans niet sterk verwant'aan het Nederlands? Over zijn bezoek aan Ouddorp in 1989 schrijft hij: 'Die historiese gewaarwording en werklikheid van die Ouddorpse historiese kerk is 'n blywende indruk. Die kerk is steeds die middelpunt van die historische gedeelte aan hierdie rustige dorpie. [...JHierdie geleentheid is afgerond deur 'n besoek aan die ou Raad- en Polderhuis digby die historiese kerk. Die besoek is met egte Suid-Afrikaanse Nederburg Cabernet Sauvignon-wyn, versorg deur die bedagsame gashere, mnre Velzen en Herschap en 'n gasvrou, gevier.' Aflevering 176 zomer 2012 v PRETORIUSIAAH

Nehalennia | 2012 | | pagina 17