m Was burgemeester Kleijnenberg bij het eeuwfeest in 1955 niet welkom, 16 Aflevering 176 zomer 2012 burgemeester G. van Velzen van de gemeente Goedereede brengt in 1989 wel een bezoek aan Zuid-Afrika. Nog altijd zijn er met enige regelmaat leden van het Pretoriusgeslacht in Ouddorp waar te nemen. Er is in Ouddorp zelfs sinds 1976 een Pretoriuslaan. Het huis na het vertrek van dominee Pretorius Als het gezin Pretorius uit Ouddorp vertrekt, is de familie Mus eigenaar van de twee panden. Als Paulus Huybrechtsz. Mus in 1670 bankroet gaat, verkoopt hij het hoekhuis aan chirurgijn Thomas Grinwis. Deze verkoopt het op zijn beurt in 1672 aan Thijs Cornelisz. Heerschap. In de achttiende eeuw koopt de familie Grinwis de twee huizen, zowel het hoekpand, als het vroegere huis van Huybrecht Mus. De twee panden worden samengetrokken en in 1774 wordt er aan de voorkant een imposante nieuwe gevel opgetrokken. Thomas Grinwis, die ambachtsheer van Ouddorp is, bewoont daarna het grote huis. Het huis in de twintigste eeuw We slaan nu zo'n anderhalve eeuw over. In mijn jeugd, zo in de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw, wonen er twee families in het huis: aan de oostkant tandarts Wolters, waar in de wachtkamer aan het eind van de lange gang menig Ouddorper angstige momenten beleeft. Vooral als in de zomer de ramen opgeschoven zijn en aan de overkant van het binnenplaatje de snerpende geluid van de boor en soms kindergehuil duidelijk in de wachtkamer te horen. In het westelijk deel gaat het gemoedelijker toe. Daar woont de familie Reinhoud. In de kapperswinkel aan de voorkant heeft vader en ook zoon Sjaak heel wat Ouddorpse mannen en jongens van een keurig kapsel voorzien. Ook wordt er menig nieuwtje uitgewisseld. Door de monumentale deur, komt men hier in een gang, rechts is dan de 'scheerwinkel'. In later tijd maakten beide panden deel uit van het 'VanderBok-concern'. Kees van der Bok (Keesje Bok) had in het pand nr. 9 aanvankelijk een schoenenwinkel en hij verkocht ook allerlei huishoudelijke artikelen. Op een gegeven moment wordt het ene na het andere pand erbij gekocht, tussenmuren worden eruit gesloopt en er komen steeds ruimtes bij. Op een gegeven moment is de vroegere Heerenstraat, op de beide eerste panden na, tot aan het slop, eigendom van de firma Van der Bok. De Bokbazar, waar van alles te koop was, je kon het niet zo gek bedenken of het was er, wordt een attractie, die landelijke en zelfs internationale bekendheid krijgt! Maar de panden raken geleidelijk in verwaarloosde staat en het ene na het andere mooie ornament valt van de gevels. Nee, de Heerenstraat is dan niet meer... De straat nu Sinds vorig jaar is een projectontwikkelaar met historisch besef aan de slag gegaan om er weer iets moois van te maken. De gevels worden in historische stijl gerestaureerd en achter en boven de panden worden appartementen gerealiseerd. De Heerenstraat krijgt langzamerhand zijn karakter weer terug. Nee, geen woningen meer voor notabelen, maar een rij fraaie winkels. Ook het oude pand, Weststraat 13/15, heeft zijn oude luister herkregen. De ornamenten prijken weer op het fronton en het huis krijgt daardoor opnieuw een kleurrijke uitstraling.

Nehalennia | 2012 | | pagina 18