m Wendische oorlog in 1438 grote vraag naar oorlogsschepen is, komt de Warwijcksestraat geheel in het teken van de scheepsbouw te staan, met een werf, houtzagerijen, smederijen en een taanhuis. In 1482 worden de bolwerken in opdracht van Wolfert VI van Borsele naar een ontwerp van de Franse vestingbouwkundige Ewout van Rijsele aanzienlijk verbeterd en de vesten opnieuw uitgegraven. Voor dit karwei worden 20 arbeiders en timmerlieden in Kloetinge en Wemeldinge geronseld. In de jaren erna worden nog een aantal vestingtorens gebouwd, waaronder de Kruittoren, die in 1491 is voltooid. Daarna begint men in de week van 22 juni 1493 met de bouw van de Zuiderhoofdtoren. Door de bouw van deze torens zijn de twee torens die het begin van de haven flankeren en op het stadswapen staan afgebeeld, verdwenen. Tien jaar later zal de Zuiderhoofdtoren vervangen worden door de Campveerse Toren. Als de stad in de loop van de 15e eeuw uit zijn voegen barst, wordt in het laatste decennium het grondgebied aan de oostzijde met een circa honderd meter brede strook schor vergroot. Hiervoor moet een nieuwe zeedijk worden opgeworpen waardoor de Rijkendijk zijn functie als buitendijk verliest. Tegen de nieuwe dijk wordt in 1503 een zeemuur gemetseld met in de jaren erna drie rondelen: de Montfoortse toren, de Nelistoren en de Campveerse toren. De laatste naar een ontwerp van Anthonis 1 Keldermans. Omdat Anthonis sinds 1479 de leiding over de bouw van de Grote Kerk heeft en daarom regelmatig in Veere is, zal hij ook de bestekken en tekeningen van de andere twee torens en eerder ook die van de Kruittoren hebben gemaakt. De Montfoortse toren is een ronde toren die 40 jaar na de bouw wordt overwelfd. Niet lang daarna wordt hij als gevangentoren in gebruik genomen. De Kruittoren, de Campveerse toren en de Nelistoren staan fraai afgebeeld op de plattegrond van Veere in Lodovico Guicciardini's beschrijving der Nederlanden uit 1612. Ze zijn overkapt en voorzien van een leien dak. Aan de zeezijde zijn ze rond en aan de voorzijde plat. De trapgevel is gesierd met pinakels. De Campveerse toren zoals die er nu bijstaat heeft in de overwelfde kelder gedichte schietgaten die aan de buitenzijde niet zichtbaar zijn. Op de verdieping is een houten balklaag. Er zijn hier enige schietgaten en later ingebroken vensters in het muurwerk. In de borstwering van de zolderverdieping zijn werpsleuven. Aan de zijde van het Veerse Meer sluit bij de toren een stuk stadsmuur aan, waarin rechthoekige schietgaten. In de overkraagde weergang zijn enige kijksleuven zichtbaar. Onder leiding van Anthonis I Keldermans wordt tot slot in 1506/'07 nog een toren bij de watermolen gebouwd. Op 21 december 1510 sluit Adolf van Bourgondië uit naam van zijn moeder een overeenkomst met de stad om de vestingwerken te verbeteren. Met toestemming van dezelfde heer verkoopt het stadsbestuur in 1521 losrentes op de wijnaccijns 'om te fortisieren, stereken ende beschermen de selve stede jegen de viandenBij contract van 23 december 1553 doet Maximiliaan van Bourgondië alle onderhoud aan de poorten, muren, vesten, galerijen en torens over aan de stad, met erbij het voorrecht dat het fortificatiegeld op de oude voet gehandhaafd blijft. De vierde Franse oorlog Door een oorlogsdreiging in 1542 tussen Frankrijk en Karei V geeft de keizer bevel overal in het land de vestingwerken in staat van paraatheid te brengen om een eventuele vijandelijke aanval te kunnen weerstaan. 20 Aflevering 176 zomer 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 22