4:. h Aflevering 176 zomer 2012 23 Detail uit: 'Het Panorama van Walcheren uit 1550 getekend door Antoon van Wijngaerde'. Op de voorgrond de Warwijksepoort uit 1470 (links) en de Mijnsherenpoort. ■p,, \nt'n~ -i- a.',,. .'V-, te Mechelen zijn gegoten, te verkopen. Voor beide stukken, waarvan het ene, Herculus genaamd, 7769 pond weegt en het andere, Sampson, 7742 pond, wordt een som van 15 gulden per 100 pond bedongen. Op 8 juli 1569 vindt de laatste afrekening van bier en wijn plaats die burgemeester Joos Oliviers bij Jan de Wale voor Antheunis Crieckaart heeft laten halen en is het arsenaal voltooid. Nadat Jhr. Philibert van Serooskerke, Raad des Konings en rentmeester-generaal Bewester Schelde, en Jacob Campe, rentmeester van de Koning, het artilleriehuis hebben opgenomen en goedgekeurd, wordt het bij akte van 25 oktober 1569 overgedragen aan het rijk. Aan de achterzijde staat het arsenaal in verbinding met het rondeel. De lengte van het gebouw, het rondeel niet meegerekend, bedraagt 41 meter en de breedte 19 meter. De gehele ruimte wordt in de lengte door een muur in twee gelijke delen verdeeld, dat duidelijk door de voorgevel, een dubbele trapgevel, wordt aangegeven. Op 25 maart 1579 maakt Pieter Reygersbergh als pas benoemde artilleriemeester van het arsenaal in opdracht van de Gecommitteerde Raden van Zeeland een inventaris van 'alle de amonite van oorloge aencommende de gemeene zaecken binnen de stede vander Vere'. Op de lijst tellen we 89 bronzen geschutsstukken, waarvan er 19 op de Veerse vestingwerken staan opgesteld. Daarnaast staan voor het stadhuis op de Markt nog twee bronzen falconnetten die niet in de inventaris voorkomen. Ze zijn stadseigendom en dateren uit de tijd van Adolf van Bourgondië, wiens wapen er ook op staat afgebeeld. De stad zelf bezit niet meer dan tien kanonnen, waaronder drie oude steenstukken die in het arsenaal liggen opgeslagen. 1572 Nadat de Watergeuzen op 1 april 1572 Brielle hebben ingenomen en hun acties naar Walcheren hebben verplaatst, besluit het stadsbestuur het geschut op de wallen te laten plaatsen. Op 9 en 10 april koopt schaffer Kaerle van Es een aantal gebruikte scheepsplanken om bedden van te

Nehalennia | 2012 | | pagina 25