m 24 m Detail van de plattegrond van Veere, getekend omstreeks 1590. Uit: Guicciardini's beschrijving der Nederlanden, uitgave 1612 (collectie J.H. Midavaine 1. Kruidoren; 2. Campveerse toren; 3. Nelistoren. maken. Op 1 mei vindt nog eenzelfde levering plaats. Diezelfde dag schrijft Willem van Oranje vanuit Dillenburg de Veerenaren een brief waarin hij hen oproept tot gewapend verzet tegen de Spanjaarden en belooft, als ze aan deze oproep gehoor zullen geven, de stad haar oude rechten, privileges en tolvrijheden terug te zullen geven zodra hij aan de macht zal zijn. Een dag later staat Hieronymus Tsesaerts, stadhouder van de prins, met Jan van Cuyk en zestig man krijgsvolk uit Vlissingen voor de poort. De beide aanvoerders worden de stad binnengelaten, terwijl het krijgsvolk buiten de poort moet blijven wachten. Omdat het Tsesaerts niet lukt het stadsbestuur over te halen voor de prins te kiezen, keert hij onverrichterzake met zijn soldaten naar Vlissingen terug. Jan van Cuyk blijft in Veere en in een herberg roept hij de vissers bijeen. Onder hen Leyn Tayen en Koeyevleesch die eerder in Brielle gevangen genomen waren en na de inname van die stad weer op vrije voeten waren gesteld. Omdat het aantal vissers te klein is om de Spanjaarden uit de stad te verjagen, vraagt Van Cuyk assistentie in Vlissingen. Op zaterdagmorgen 3 mei staat kapitein Jeannin met 40 gewapende hugenoten voor de poort. De vissers openen die en laten hen binnen. Baljuw Jhr. Jeronymus de Rollé biedt de Fransen onderdak aan in de Grote Kerk. Zijn list gelukt, want als het krijgsvolk binnen is, laat hij de deur vergrendelen. Vervolgens stuurt hij een bode naar Middelburg om de heer Van Beauvois van het gebeurde in kennis te stellen en vraagt om bijstand. Van Beauvois stuurt onmiddellijk een groep Spanjaarden naar Veere. Maar ook Van Cuyk heeft hulp gezocht en vanuit Vlissingen zet hopman Jakob Simonszn. de Rijk met een kleine vloot koers naar Veere. Bij het zuiderhoofd worden de Watergeuzen aan land gezet. De uit Middelburg gekomen Spanjaarden hebben zich dan inmiddels verschanst op Zanddijk. Daar vindt een treffen met de mannen van De Rijk plaats waarbij veel doden en gewonden vallen. Vervolgens weten de Watergeuzen de Spanjaarden tot aan de grens met Middelburg terug te drijven. Als ze 's avonds weer de stad in willen komen, treffen ze de poort gesloten. Via de noordzijde gelukt het hen toch de stad binnen te komen. De baljuw slaat op de vlucht, maar omdat het scheepje door het ongunstig tij niet kan uitvaren, wordt hij gepakt en terug de stad ingebracht. Samen met de andere leden van het stadsbestuur zweert hij trouw aan Oranje. Tot groot ongenoegen van de Fransen, die men vergeten is en nog steeds in de kerk zitten opgesloten, worden ze nu pas uit hun gevangenschap verlost. In de maanden daarna komen de Spanjaarden bijna dagelijks vanuit Middelburg en Arnemuiden naar Veere, maar het lukt hen niet de stad te veroveren. Alle Spanjaarden die door de Veerenaren gevangen genomen worden, worden meteen aan de galg gehangen. Het zijn er zoveel dat een kroniekschrijver schrijft dat de takken van de bomen in de tuinen om de stad buigen door hun gewicht. In de strijd tegen de Spanjaarden heeft de vesting veel te lijden. Een totaal verzwakt bolwerk moet om de aanvallen van de vijand te kunnen weerstaan in allerijl met haringtonnen worden verstevigd, waardoor het de naam Aflevering 176 zomer 2012 SÜ;i- -

Nehalennia | 2012 | | pagina 26