25 Foto van het arsenaal, genomen vanaf de balustrade van het stadhuis, circa 1885. Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia Illustrata deel 2, nr. 1072. Tonnenberg krijgt. Smallegange situeert dit bolwerk aan de westzijde van de stad in de omgeving van de Warwijksepoort, Tirion daarentegen meent dat het aan de noordzijde achter het arsenaal gelegen is, op de plaats waar later het Oranjebolwerk wordt aangelegd. In een inventarisatie van de nodige reparatie aan de vestingwerken uit 1625 is sprake van: 'het tonnebolwerck bij het schutvlot', zodat Smallegange het bij het rechte eind heeft. Om verdere aanvallen van de Spanjaarden te kunnen weerstaan, die over geoefende benden en schrandere krijgsbouwmeesters beschikken, worden onder leiding van de vestingbouwkundige mr. Leon de Futere een tweetal bolwerken vernieuwd, waaronder het Warwijksebolwerk achter de gelijknamige poort. Als twee jaar later alle Spanjaarden uit Walcheren zijn verdreven, wordt de balans opgemaakt. Kasteel Zandenburg is door de Spaanse soldaten geplunderd, op Zanddijk zijn de kerk en de molen door brand verwoest en in Veere het Clarissenklooster aan de Veerseweg, het ertegenover gelegen gasthuis en een aantal huizen in de Wagenaarstraat. Gebastioneerd stelsel Op 9 oktober 1582 besluit het stadsbestuur een nieuwe Zandijksepoort te laten bouwen. Hij komt enkele tientallen meters zuidelijker dan de oude poort te staan. Steen voor de bouw wordt gehaald van het in verval geraakte kasteel Zandenburg. Dit blijkt uit een klacht van Guillaem Wandelaer, pachter van de landerijen van het kasteel, in 1585, die door de steentransporten meer dan vijftig pond Vlaams schade heeft geleden. Aflevering 176 zomer 2012

Nehalennia | 2012 | | pagina 27